Amazonase vihmamets peidab endas iidseid linnu

02. september 2008, 14:50

Suur ja peaaegu inimtühi vihmametsaga
kaetud ala Brasiilia põhjaosas oli sajandite eest asustatud umbes 50 000
inimesega, kes elasid keerukates linnalistes asulates.

Teadlased jõudsid sellisele järeldusele pärast rohkem kui kümme aastat väldanud uurimistööd, mille käigus kasutati ka satelliitidelt kogutud andmeid. Uurimistulemused avaldati ajakirjas Science, kirjutas Reuters.

Keeruka teedevõrguga ühendatud küladele ja linnadele said saatuslikuks eurooplased, kes pisut enam kui 500 aasta eest asusid Ameerikat koloniseerima. Eurooplaste toodud haigused tapsid ilmselt suurema osa kohalikest ning tänaseks on kunagised linnamüüridega asulad täielikult metsa kasvanud.

„Need polnud suurlinnad, kuid kindlasti olid need linna moodi asulad,“ ütles Florida ülikooli antropoloog Mike Heckenberger. „Nad kannatavad välja võrdluse keskaegsete Euroopa linnade või vanakreeka polistega.“

Enne eurooplastest kolonisaatorite saabumist olid Lõuna- ja Põhja-Ameerika koduks paljudele erinevatele rahvastele. See uuring lisab veel ühe uue infokillu mõistmaks Kolumbuse-eelse Ameerika tsivilisatsioonide ajalugu.

Vanade linnade leidmine sellest Amazonase vihmametsa osast tähendab, et paljude poolt puutumatuks ja ürgseks peetud loodus on tegelikult olnud varem inimtegevusest tugevalt mõjutatud.

Uurimuses osalenud USA ja Brasiilia teadlased kasutasid asulate leidmisel kohalike Kuikuro indiaanlaste abi, kes on ilmselt neid linnu kunagi asustanud inimeste järeltulijad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. September 2008, 09:54
Otsi:

Ava täpsem otsing