Ain Kivesti • 9. september 2008
Jaga lugu:

Kas mängida profiliigas?

Metabo tootesarja maaletooja ASi Mecro tootejuhi Mate Päärsoo hinnangul ongi kvaliteetsema seadme puhul oluline kiirus ja vastupidavus ekstreemsemates oludes. "Kodustes tingimustes pole ju oluline, kas ava puurida minuti või kahega. Oluliseks saab aeg aga siis, kui puur on töös terve päeva," selgitab Mate Päärsoo.

Profiklassi seadmed on tehniliselt kõrgema koormustaluvusega, tugevama korpusega ja akutööriistade puhul ka mahukama ja kvaliteetsema akuga. Professionaalidele mõeldud tööriistad on varustatud ka erinevate stabilisaatorite ning turva- ja kaitseseadmetega.

Kas poleks siis kõigil mõttekas ainult ülihea töökindlusega profitööriistu soetada? Otsustamise teeb lihtsamaks hinnaklass. Kõrgema tasemega toodang maksab mõne toote puhul koguni kolm või neli korda rohkem. Kulutused tööriista soetamisel on ebaproportsionaalselt kõrged, kui tööriista on vaja kasutada vaid kord nädala jooksul.

OÜ Hilti Eesti tootejuht Aleksei Mershin nimetab Eestis müüduimate profiklassi tööriistade tootjatena Makitat, Boschi, Dewalti ja Hilti. Tavaklassis on ASi Tallmac projektijuhi Sven Ränki hinnangul tunnustatumad Skill, Ryobi, Black & Decker. Metabo, üks turuliidritest, figureerib kahe suuna vahel - nende tootevalik on suunatud olulisel määral ka tavakasutajatele. Turuosa mõjukusest Eestis firmade esindajad eriti rääkida ei taha. Selge on, et esikoht kuulub Makitale.

Garantii peaks andma kindlustunde ja meelitama potentsiaalset klienti. Metabo pakub oma toodetele kolmeaastast garantiid, kui registreerida tööriist interneti vahendusel, olgu siis tegemist kodukasutuseks või ekstreemsemates oludes töötamiseks mõeldud seadmega. Kolmeaastast garantiiperioodi pakub ka Bosch. Aleksei Mershin kinnitab: "Hilti pakub üldse eluaegset tootjapoolset garantiid või on pigem tegemist sümboolse summa eest tehtava hoolduse-remondiga, kui selleks peaks vajadus tekkima. Remondiarve ei ole kunagi suurem kui üks kolmandik uue tööriista maksumusest."

AS Tallmac on ametlikuks maaletoojaks firmale Dewalt, pakkudes üheaastast täisgarantiid ja viieaastast tasuta hooldust. Black & Decker on kaheaastase garantiiga.

Sven Ränk suhtub ülipikkadesse garantiidesse eelarvamusega. "Paari aasta jooksul kuluvad tööriista peamised sõlmed intensiivse kasutamise juures põhimõtteliselt minimaalsele tasemele. Garantii ei kehti, kui edasimüüja arvates on kasutatud valesid töövõtteid. Pealegi tulevad pidevalt turule täiuslikumad mudelid ning ka hinnad pigem langevad," lisab Ränk. "Elektriline tööriist on ikkagi liikuv ja seega kulub, mistõttu pole seda mõtet soetada aastakümneteks," on ta veendunud.

Mate Päärsoo sõnul tuuakse tihti remonti tööriistu, millega on liiga raske töö ette võetud: "Kasutatakse valesid töövõtteid, nürisid lõikeseadmeid... Tööriista suurim vaenlane on hoolimatu kasutaja." Sven Ränk õpetab, et lisaks välispidisele puhastamisele tuleb tööriista puhastada ka seestpoolt, eemaldada tolm ja mustus näiteks suruõhuga. Tööriistaga heaperemehelikult ümber käies ei tohiks garantiiga probleeme tekkida. Firmad kinnitavad, et tehasepoolseid apsakaid, mil tuleb garantiilubadused täide viia, tuleb ette üsna harva.

Teeme peaasjalikult viimistlus- ja krohvimistöid, mistõttu on ka kasutatavate tööriistade nimekiri mitmekesine. Olulisimad on kindlasti ketaslõikurid, kruvipüstolid, samas ka akutrellid ja saed.

Valdavalt kasutame Makita professionaalidele mõeldud tööriistu. Mõni ketaslõikur on ka Dewaltilt ja akutrellide puhul võib leida Metabo toodangut. Makita tööriistavalik on end õigustanud, eks määravaks on seegi tegur, et saame teatud kanaleid pidi parema hinnaga, kui otse ehituskauplustest ostes.

Oleme kasutanud ka Hilti toodangut, kuid hinnavahe teiste tootjatega on kordades kõrgem. Töökindluse üle ei kurdaks, kuid hinna ja kvaliteedi suhe pole siiski päris paigas.

Põhiline tegevusvaldkond on meil üldehitus- ja ka betoonitööd. Kui kõik vajalikud käsitööriistad üles loetleda, tuleks nimekiri väga pikk. Aga peamiselt akutrellid, ketaslõikurid, betoonisilurid, elektrilised saed ja naelapüstolid oleks ehk olulisemad seadmed meie igapäevatöös.

Enamik tööriistadest on Makitalt. Edasimüüja on meil hea koostööpartner, kuid see pole ainus põhjus, miks eelistame Makitat. Töökindlus on tõesti kõrgtasemel ja kui tekibki vajadus remondi järele, reageeritakse väga kiiresti.

Mõni aeg tagasi kasutasime peamiselt Boschi pakutavaid tööriistu, kui töökindlus jättis toona paraku soovida.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas