Danske: ruletilaual on tõenäosused jätkuvalt 50/50

15. oktoober 2008, 11:51

Danske Markets Eesti peadiileri Rainer
Änilase sõnul on praeguses turuolukorras ebamäärasust niivõrd palju, et
valitsevat olukorda võib kõrvutada kasiinoga.

”Nendel väidetel on jumet,” kommenteeris Änilane Barclays Capitali ja Danske Banki analüütikute väidet, et järgmisel kahel-kolmel nädalal tuleb aktsiaid kokku krabada käte ja jalgadega - praegu on ajalooline võimalus aktsiatega raha teha. "Aktsiaturge on tõesti kõvasti nahutatud ja aktsiate üldist hinnataset võib soodsaks pidada. Samuti on äsja teada antud keskpankade ja valitsuste meetmed (pankade rekapitaliseerimine, meetmed rahaturu elavnemiseks, arvestusreeglite mõningane lõdvendamine, keskpankadepoolne laiem ring laenutagatisi ECB juures) tõesti juba sellised, mis lubaksid peatset stabiilsuse naasmist finantsturgudele"

Kui küsida "Kas aktsiaturud saavad siit ainult üles minna?" oleks Änilane "jah" ütlemisega ning ostma õhutamisega veidi ettevaatlikum.

„Kuivõrd antud turuolukorras on ebamäärasust niivõrd palju, võiks valitsevat olukorda kõrvutada kasiinoga ja ruletiga täpsemalt. Kui 13 korda on kuulike maandunud punase peal, kas see tähendab, et nüüd on musta tuleku tõenäosus lähenemas 100%-le. Just kui võiks/peaks ju?! - võib tulla esmane reaktsioon. Tegelikult on ruletilaual aga tõenäosused jätkuvalt pea 50/50.
Ütleks, et praegu on tõenäosusi oluliselt aktsiaturgude taastumise kasuks kallutatud, ent seda tõenäosust ei hinda 100%-le, 90%-le ega ka 75%-le. Pigem maksimaalselt 2/3-le 1/3 vastu. Põhjuseks asjaolu, et kuigi vastuvõetud meetmetel tõotab olla piisavat jõudu turgude stabiliseerimiseks, ei tähenda see, et USA ja Euroopa reaalmajandused oleksid ühtlasi retsessiooni kukkumisest päästetud. Kui majandused satuvad surutise alla, siis tavaliselt kaasneb sellega ka kasumite ja kasumiootuste kahanemine ning siis ei pruugi ettevõtted ka nii üliodavad enam tunduda,” arutles Änilane.

Ehk siis finantsturgudele panustamine kätkeb endast endiselt kõrgendatud riski ja riskide hajutamist tuleks edaspidigi tõsiselt võtta.

Änilane möönis, et praegu on aktsiad odavad, kuid keegi ei anna garantiid, et aasta pärast nad näiteks 40% veelgi odavamad pole.

”Ajastamine on olnud ja jääb raskeks. Nõustuks veidi muudetud väitega, et järgmised aasta-kaks pakuvad üht põlvkonna paremaist aktsiaostuaegadest,” kommenteeris mees Barclays Capitali peastrateeg Tim Bondi arvamust, et aktsiad hakkavad praegustelt tasemetelt pakkuma pikaajalise perspektiiviga investoritele häid ostuvõimalusi ja sellist võimalust tuleb ette vaid üks kord inimpõlve jooksul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. October 2008, 11:36
Otsi:

Ava täpsem otsing