Swedbank: börsile tuleb siseneda järk-järgult

15. oktoober 2008, 10:56

Swedbanki strateeg Pertti Rahnel leiab,
aktsiaturgude hinnatase on praegu tõepoolest pikaajalise investori jaoks
atraktiivne, samas turule on soovitatav siseneda järk-järgult.

"Aktsiaturgude hinnatase on praegu tõepoolest pikaajalise investori jaoks atraktiivne, isegi kui võtta eelduseks nullilähedane globaalne majanduskasv 2009-2010 ning kasumite 20-30% langus praegustelt tasemetelt. Ajalooliselt on aktsiaturud taastunud praegusega võrreldavast langusest 4-5 aastaga, see tähendakski arenenud riikide aktsiate ca 10% aastatootlust. Samas soovitaks turule siseneda järk-järgult, sest lähiajal võime näha ka kasumivõtmist,” rääkis Rahnel aripaev.ee-le.

Aktsiaturgude jaoks on negatiivne ka asjaolu, et ajaloolises perspektiivis on kasumimarginaalid Euroopas ja USAs endiselt kõrged ning ilmselt need langevad. "Peamiseks põhjuseks on see, et USA tarbijad on sunnitud lähiaastatel senisest oluliselt rohkem säästma, mis hoiab eratarbimist surve all. Kuna eratarbimine moodustab ligi 70% USA majandusest, on seal ilmselt veel mitmeid aastaid oodata suhteliselt nõrka kasvu, mis ei jäta kindlasti oma mõju avaldamata ka arenevatele riikidele – eeskätt Aasiale, aga ka Ladina-Ameerikale ja Venemaale. Teisalt jääb laenuraha kättesaadavus veel mõneks ajaks suhteliselt piiratuks ning see avaldab kindlasti mõju ka reaalmajandusele. Liiga optimistlikel eeldustel põhinevate laenude väljaandmisest saadud õppetunnid pole veel möödas ning samuti on pangad lähiaastatel ilmselt sunnitud oma bilansse koomale tõmbama ehk laenumahte vähendama. Tänu riiklikele finantssüstidele toimub see protsess edaspidi tõenäoliselt muidugi vähem valulikult kui seni," sõnas Swedbanki strateeg.

Samas tasub 100% aktsiatesse investeerivate strateegiate kõrval kaaluda ka tasakaalustatud fonde, sest lisaks aktsiatele pakuvad atraktiivseid võimalusi ka krediiditurud, märkis Rahnel.

"Näiteks euroala investeerimisreitinguga võlakirjade tootlus on keskmiselt 4% kõrgem kui valitsuse võlakirjadel, Euroala rämpsvõlakirjade (high-yield) oma isegi 15%. Seega hindavad võlakirjaturud sisse ajalooliselt pretsedenditus mahus ettevõtete pankrotistumisi, mis on isegi praegust nõrka globaalset majanduskeskkonda arvestades selgelt liiga pessimistlik ning tuleneb pigem viimaste nädalate paanilisest müügisurvest," selgitas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. October 2008, 11:36
Otsi:

Ava täpsem otsing