Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Vello Järvesalu - Kas tegelik Pärnu valitseja?

  Pärnu ekslinnapea, kohalikus volikogus oravate fraktsiooni ja koalitsiooninõukogu juhtiv Vello Järvesalu on suvepealinnas nii kõva mees, et talle jätkub nii ustavaid sõpru kui ka tuliseid vaenlasi.
  Kas just viimaste sepitsuste tõttu, aga esmaspäeva õhtupoolikul ta igatahes Pärnu arestimajja sõidutati.
  Järvesalu viisid sinna otse töökohast Estonia taastusravikeskuse rohelisest majast majanduspolitseinikud.
  Meest kahtlustatakse suures ulatuses firma vara omastamises.
  Järvesalu on Pärnus mees, kelle arvamusega arvestatakse, kelle sõna kuulatakse.
  Linnale kuuluvat Taastusravikeskust Estonia 2000. aastast alates tüüriv Järvesalu teenib ettevõtet juhatades tervelt 46 000 krooni kuus. Lisaks kuulub ta Pärnu linna esindajana Paikre prügila nõukogusse.
  Järvesalu kannab sõjaväelises hierarhias kaptenipaguneid. Ta kuulub Eesti Reservohvitseride Kogu vanematekogusse koos suurärimeeste Toomas Lumani ja Neinar Seliga.
  Järvesalu abikaasa Ilmi võtab Äripäeva vastu hommikumantlis, seltsiks pererahva peni ja kass.
  Väsinud ilmel räägib ta, et sai mehe kinnipidamisest teada siis, kui talle esmaspäeva õhtul Pärnu politseist helistati ja öeldi, et Vello on kuni 48 tunniks arestimajja pistetud. See oli šokk.
  "Vello on aus, hooliv, hästi töökas peakonnapea," iseloomustab Ilmi meest, kellega on ligikaudu 30 aastat koos elanud. Neil on tütar ja poeg. Aasta tagasi said Järvesalud vanavanemateks - poeg sai tütrekese isaks.
  "Vellot köidavad autod ja jalgpall. Viimast on ta noorte tasemel ka toetanud," räägib Ilmi. "Ta suudab kriisiolukordadega väga hästi toime tulla. Ta on rahulik inimene. Ma ei kujuta ettegi, et ta võiks häält tõsta. Väga hea enesevalitsusega inimene."
  Naine ei tea veel kolmapäeva varasel pärastlõunal, milles tema kaasat täpselt kahtlustatakse. Ilmi on koju tulnud, et hetkeks puhata ja siis taas linna naasta.
  Vello Järvesalu kuulub eelmisest aastast Pärnu jahtklubisse. On jungana mitme sõbra paatidel sõitnud, misjärel mõtles, et miks mitte jahtklubi liikmeks astuda ja seda vajadusel ka toetada.
  Tallinna ehitusmehaanikatehnikumist sai Järvesalu autode remontija ja tehnilise teenindaja eriala.
  Kunagises Pärnu autobaasis töötas autojuhina.
  Sellest ka Ilmi mainitud huvi autode vastu. Kalli hobi tunnistuseks on kolm kaunitari - Volkswageni "põrnikas" aastast 1967, Mini Austin Cabrio 1984. ja 1967. aasta Volvo P 1800.
  Igapäevasõite teeb mees siiski tänapäevasema Rootsi auto, Volvo džiibi XC90ga.
  Kolmapäeva õhtupoolikul kell 16.50 vabanes Vello Järvesalu Pärnu arestimajast, tagaukse kaudu. Ajakirjanike küüsi ärimees ei jäänud, sest politsei tegi talle taksot.
  "Olin väga habetunud ja... Arestimajas ei ole ju mingeid tingimusi. Olin niigi väsinud, mis seal ikka ajakirjanikega seletada," vabandas Järvesalu eile ennelõunal Äripäevaga vesteldes.
  Isikliku auto ajas ta kodu juures nurga taha, mistõttu ei piiranud leheneegrid teda ka kodus.
  Järvesalu ütleb, et kahtlemata on tal Pärnus palju sõpru, aga ka omajagu vaenlasi. On ta ju terve taasiseseisvumise aja olnud tegev suvepealinna juhtimise juures.
  Pärnu ekslinnapea iseloomustab end nõudliku, otsekohese, ent samas liiga kaastundlikuna. Väikese linna häda on selles, et kõik tunnevad kõiki. Kes otsustab - ja vahel peab otsustama kellelegi kanna peale astudes -, võib endale vägagi kergesti pilvi pea kohale koguda. Kõigile ei saa ju korraga hea olla.
  "Mulle on ju öeldudki: "Me paneme su kinni." Mõnele ei meeldi, et olen liiga populaarne. Et olen otsustamise juures. Politseiski öeldi, et kui sa meile kõik ära räägid, siis me ei pea sind 48 tundi kinni. Rääkisin küll kõik ära, aga see ei lugenud midagi. Öeldi: "Sa valetad!""
  Järvesalu arvab, et on liiga palju ette võtnud ja nüüd on natuke omadega puntras. Kaua aega pole saanud puhkustki võtta.
  Kas mees on enda arvates olnud hea perepea?
  "Jah… Ma ise vähemalt arvan nii. Ma olen püüdnud olla hea," lisab ta.
  Muide, kuigi endine linnapea on sõpradega merd sõitnud ja oskab kenasti ujuda, kardab ta vett.
  "Teate, mind on kunagi pioneerilaagris uputatud. Vabatahtlikult ma kohas, kus jalad põhja ei ulatu, vette ei lähe. Pea ees vette ei hüppa," lisab Järvesalu muiates.
  Järvesalu kuriteokahtlus puudutavat Pärnu Postimehe andmeil Järvesalu naistuttavat, kellele kuuluvat majaosa Estonia rahaga olevat remonditud.
  Politsei küsitles Järvesalu kinnipidamise järel ASi Oma Ehitaja projektijuhti Raivo Fridolini. Tema juhatas Estonia uue mais valminud basseini- ja saunakompleksi ehitustöid. Järvesalu kuulati teisipäeval üle. Mees end süüdi ei tunnistanud. Taastusravikeskus Estonia basseini- ja saunakompleks maksis umbes 70 miljonit krooni.
  Karistusseadustiku järgi tähendab omastamine suures ulatuses summat, mis on suurem kui sajakordne alampalk.
  Seega lasub Järvesalul kahtlus vähemalt 435 000 krooni omastamises. Karistusseadustik näeb suures ulatuses omastamise eest ette rahatrahvi või kuni viieaastase vangistuse.
  Lisaks hinnalistele taastatud autodele võib Järvesalu rõõmustada ka nelja enda nimel oleva kinnistu üle.
  Ta elab koos abikaasaga Paikuse alevikus Reiu jõe vahetus läheduses ühekorruselises eramus, mille krunt on 1083 m" suur ja mis asub politseikooli autodroomi kõrval. Kinnistule on seatud 500 000kroonine hüpoteek 16protsendilise aastaintressiga ja kõrvalnõudega 125 000 krooni Sampo Panga kasuks.
  Järvesalule kuulub kolmandik ka tema ema Leida majast Sauga alevikus Lõo tänaval.
  Septembri lõpus sai ekslinnapea Kihelkonna vallas Pidula küla Rauna talu 6,7 hektari maatulundusmaa ainuomanikuks.
  1/16 kaasomandist kulub Järvesalule ka Pärnumaal Tori vallas Muraka külas asuvast 26,6 ha maatulundusmaast.
  Järvesalu on sõbralikult kaval ja võimukas. Ta on soliidne ainult näiliselt, äärmiselt leplik ja tolerantne. Selle varjus rahuldab ta madalaid isiklikke huvisid. Neid ei jäta ta kunagi tagaplaanile. Ametlikult on Pärnu linnapea küll Mart Viisitamm, aga tegelikult valitseb Pärnu linna just Vello Järvesalu. Järvesalu otsustab, määrab, kinnitab, teab… Tema on asjadega alati kõige paremini kursis.
  Hästi lahe, heatahtlik ja usaldusväärne mees. Ta räägib läbimõeldult ja konkreetselt, kunagi ei lahmi. Otsekohane inimene. Teate, talle meeldivad autod! Need "muhud"! Vahel näitab mullegi siin neid autoajakirju.
  Vello on sõbralik inimene. Pärnu patrioot. Kui ta oli linnapea, siis ei saanud ka öelda, et ta oleks üht või teist projekti pelgalt sellepärast soosinud, et sellega on seotud tema koalitsiooni- või erakonnakaaslane. Ta vaatab Pärnut tervikuna, toetab kohalikku ettevõtlust.
  Mõistlik läbirääkija. Kohtusin temaga, kui ta linnapeaks sai. Meil olid Pärnu sadama arengu suhtes erinevad nägemused. Minu teada on ta seni olnud ainus linnapea, kes on terve ametiaja ametis püsinud ja seegi näitab juba midagi.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
"Tunnen, et on vaja telefon kätte võtta... ja kukun jälle töösse!"
Miks juhtub nii, et inimesed on pidevalt ühenduses tööga, millised on tagajärjed ja kuidas ennast tööst lahti haakida, kirjutavad organisatsiooniuurijad Anne Reino, Alo Treial ja Maria Murumets Äripäeva essees.
Miks juhtub nii, et inimesed on pidevalt ühenduses tööga, millised on tagajärjed ja kuidas ennast tööst lahti haakida, kirjutavad organisatsiooniuurijad Anne Reino, Alo Treial ja Maria Murumets Äripäeva essees.
Tata Motors ostab Fordi autotehase Indias
India autotootja Tata Motors ostab Fordi autotehase Lääne-Gujarati osariigis, millega Ford kasumit teenida ei suutnud.
India autotootja Tata Motors ostab Fordi autotehase Lääne-Gujarati osariigis, millega Ford kasumit teenida ei suutnud.
Reaalajas börsiinfo
Raadiohitid: ostuidee karuturul ja tippjuhtimise vähem nähtav pool
Äripäeva raadio kuulajatele pakkus sel nädalal enim huvi aktsiaturgudel toimuv, karuturu taustal esile kerkinud ostuidee ja usutlus tippjuhi Tarmo Noopiga.
Äripäeva raadio kuulajatele pakkus sel nädalal enim huvi aktsiaturgudel toimuv, karuturu taustal esile kerkinud ostuidee ja usutlus tippjuhi Tarmo Noopiga.
Hiina eksport kasvas, kuid väljavaade näib tume
Hiina eksport kasvas juulis oodatust kiiremini, andes riigi majanduse taastumiseks koroonapandeemiast julgust. Samas globaalse nõudluse nõrgenemine võib hakata lähikuudel tarneid pidurdama, vahendab Reuters.
Hiina eksport kasvas juulis oodatust kiiremini, andes riigi majanduse taastumiseks koroonapandeemiast julgust. Samas globaalse nõudluse nõrgenemine võib hakata lähikuudel tarneid pidurdama, vahendab Reuters.
Analüütik: hinnatõusu leevenemist maksab oodata kevadel
"Inflatsiooni pidurdumist võiks praeguste futuuride pealt oodata järgmisel kevadel," märgib rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.
"Inflatsiooni pidurdumist võiks praeguste futuuride pealt oodata järgmisel kevadel," märgib rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.