EL ja Venemaa jätkavad partnerluskõnelusi

14. november 2008, 20:01

Euroopa Liit ja Venemaa jätkavad Gruusia
sõja järel külmutatud kõnelusi partnerlusleppe üle, teatasid täna Nice’is
kohtunud ELi eesistujariigi president Nicolas Sarkozy ja Venemaa president
Dmitri Medvedev.

Vene vägede väljatoomise osas Lõuna-Osseetiast ja Abhaasiast jäid aga EL ja Venemaa erinevatele seisukohtadele.

Sarkozy sõnul on Venemaa täitnud „suure osa“ vaherahu tingimustest, mis sõlmiti ELi vahendusel, kuid Venemaa peab oma väed välja viima ka Akhalgori piirkonnast ja Perevi külast, vahendasid rahvusvahelised uudisteagentuurid. Medvedev ütles, et on Gruusia ja Venemaa vahel sõlmitud vaherahu tingimused täitnud.

Venemaa presidendi sõnul on Moskva otsus tunnustada Lõuna-Osseetia ja Abhaasia iseseisvust „lõplik otsus“. Euroopa Liit seda ühepoolset otsust ei toeta.

Sarkozy ütles, et on väga mures Venemaa otsuse üle paigutada Kaliningradi lühimaa raketid kui USA jätkab oma raketikilbi ülesseadmist Poolas ja Tšehhis.

Nii Sarkozy kui Medvedev toetasid ettepanekut korraldada tuleval aastal tippkohtumine Euroopa julgeolekuküsimuste arutamiseks, mis võiks toimuda OSCE egiidi all juunis või juulis. Ettepaneku saatus sõltub tõenäoliselt USA uue presidendi Barack Obama seisukohast. Sarkozy lubas teema tõstatada ka NATO tippkohtumisel aprillis.

Medvedev kutsus üles sõlmima uut üle-Euroopalist julgeolekulepingut, millega võiksid liituda kõik riigid. Tuleva aasta tippkohtumisel võiksid Medvedevi sõnul osaleda nii NATO kui SRÜ riigid. „Me peame kõik hoiduma ühepoolsetest sammudest, mis ohustavad julgeolekut. Venemaa ei ole kunagi käitunud unilateraalselt,“ ütles Medvedev.

Dmitri Medvedev avaldas lootust, et kõnelused ELi ja Venemaa partnerlusleppe üle saaksid ühele poole „võimalikult kiiresti“. Euroopa Komisjoni pressiesindaja sõnul jätkuvad kõnelused 2. detsembril, vahendas AFP.

Sarkozy kordas ettepanekut luua ELi ja Venemaa „ühtne majandusruum“. Samuti kutsus Sarkozy Venemaad üles olema „väga avatud“ kõnelusteks Balti riikidele energia tarnimiseks pärast Ignalina tuumajaama sulgemist.

Komisjoni president Jose Manuel Barroso, kes samuti kohtumisel osales, tervitas Venemaa otsust lükata puidu eksporditollide tõstmine edasi ning teatas, et Euroopa Liit toetab Venemaa pääsu WTO liikmeks. „ELi ja Venemaa tulevikku peavad kujundama majandussuhted, mitte relvad,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. November 2008, 20:01
Otsi:

Ava täpsem otsing