Piret Reiljan • 5. veebruar 2009 • 3 min
Jaga lugu:

Keskpanga krediitkaart taskus igal teisel töötajal

Vastutahtsi Äripäevale antud ametikrediitkaartide väljavõtetest selgus, et tööandja krediitkaart on taskus igal teisel keskpankuril, kes muuhulgas võtavad kopsaka teenustasu kiuste kaardilt avansiks sularaha või "häda" korral isiklike kulude jaoks tasuta krediiti.

Keskpanga ja finantsinspektsiooni keskmiselt 295 töötaja kohta oli kahe viimase aasta jooksul ametikrediitkaart 146 inimesel. Võrdluseks, rahandusministeeriumis töötab hetkel 296 ametnikku ja ametikrediitkaarte on ministeeriumis 4.

Nii Eesti Panga kui ka finantsinspektsiooni krediitkaartide kasutamise juhendis seisab: „Pangakaarti ei ole lubatud kasutada isiklike kulutuste tegemiseks.“

Karistuseks ähvardab juhend krediitkaardi käest ära võtta. Kuigi Äripäeva küsimuste peale kümmekonna töötaja üksikute maksete kohta tuli ilmsiks mitu isiklikku kulutust – näiteks lennujaamas ja riidepoes ostlemine või isikliku auto tankimine – pole seni keegi ametipangakaardist ilma jäänud. Isikliku raha lõppemisel saab töötaja seega tasuta krediiti, kui maksab tööandja krediitkaardiga ning hüvitab summa hiljem.

"On olnud eksimusi ja need eksimused on kõik pangale hüvitatud. Eksimused on ka suhteliselt pisikesed erandjuhtumid," sõnas Eesti Panga asepresident Andres Sutt töötajate isiklikke makseid kommenteerides.

Üks kurioossemaid silma jäänud tehinguid on aga sularaha väljavõtmine krediitkaardiga Tallinnas, eriti aga lähetustes mujal Euroopas või ka USAs ja Küprosel, kus iganes parasjagu sularaha tarvis läheb. Kahe aasta jooksul võtsid keskpankurid krediitkaartidelt sularaha välja 63 korral, kokku ligi 70 000 krooni eest.

"See on lähetuste avanss, peamiselt transpordikulude katteks," teatas Eesti Panga osakonnajuht Tanel Ross, kes paari aasta jooksul võttis sularaha tööandja kaardiga välja üle 40 korra.

Finantsinspektsiooni juht Raul Malmstein oli kolleegide käitumisest üllatunud. „Sularaha võtan välismaal vajadusel välja isikliku pangakaardiga. Kui on tarvis teha tööalaseid kulutusi, esitan pärast lihtsalt kviitungid. Mul pole ausalt öeldes mõttessegi tulnud, et ma läheks FI kaardiga raha välja võtma,“ nentis Malmsein.

Teenustasu sularaha väljavõtmise eest krediitkaardilt on Swedbanki hinnakirja järgi 30 krooni pluss 2,5 protsenti summast. Eesti Pank on oma töötajatele jaganud Swedbanki Visa Business kaardid, mille aastamaks on aga konfidentsiaalne.

Lisaks isiklikele maksetele ning kummalistele sularaha väljavõtmistele tekitavad kõhklusi ka öised taksosõidud, eriti nädalavahetustel. Ajavahemikus õhtul kella 23st kuni hommikul kella 6ni tegid keskpanga ja inspektsiooni kaardiomanikud tööandja pangakaartide kulul 138 taksosõitu. Iga neljas öine taksosõit toimus nädalavahetusel.

Pisteliste küsimuste peale öiste taksosõitude kohta vastasid kaardiomanikud, et tegemist oli kas lähetustest või ametlikelt kohtumistelt kojusõitudega.

Eesti Panga krediitkaartide väljavõtete saamiseks kulus Äripäeval neli kuud, otsustavaks sai andmekaitse inspektsiooni ettekirjutus, millest keskpanga kõrgepalgaline juhatus vaatamata mitmetele aruteludele mööda vaadata ei saanud ning väljavõtted lõpuks avalikustas.

Täpsemalt loe Eesti Panga ja finantsinspektsiooni krediitkaartide saagast homsest Äripäevast, aripaev.ee-s saad homme hommikul tutvuda ka täies mahus väljavõtetega!Eesti Panga asepresident Andres Sutt

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt