Situatsioonid ja suhted laval

Mari Hiiemäe 08. mai 2009, 00:00

Näidendi motoks on "Päeviku" avaread: "Pealtvaatajad tarduvad, kui rong möödub" ning kogu etenduse tekst on läbi põimitud rohkete vihjete ning fraasidega Kafka teosest. Tavapublik ei tarvitse seda otseselt muidugi taibata, kuna "Päeviku" eestikeelne variant on siiani veel ilmumata. Faktina on Kafka-ainese kasutamine näidendi tekstis aga kindlasti oluline. (Olgu kõrvalepõikena öeldud, et õnneks on Mati Sirkeli tõlgitud eestikeelse "Päeviku" raamatupoodidesse jõudmine nüüdseks vaid päevade küsimus).

Etenduse sisu on üsna abstraktne. Loogilisest lineaarsest tegevusliinist olulisem kaal on "Meie, kangelastes" situatsioonidel ja suhetel, mäng seisundite ja olukordadega tähtsam konkreetsest sündmuste arengust. Seetõttu pole lool selgelt määratletavat algust ega ka lõpp-punkti, kuhu kõik välja jõuab.

Lavastuse tegelasteks on rändnäitlejad, kes on pidevas liikumises ühest kohast ja riigist teise, et leida esinemispaiku ning võimalusi enda elatamiseks. Seal on näitlejatest ema ja isa, kes ootavad näitlejakunstile pühendumist ka oma pojalt. Olulised on nende inimeste omavahelised suhted ning erinevad pinged, mis neis suhetes peidus on.

Veidi kajab etenduse teemadest läbi kodutus, juurteta-pideta olek ning eneseotsing. Kuna tegevus toimub ligikaudu sajand tagasi, siis on õhus ka Teise maailmasõja vari ning aimdus, et kohe-kohe on midagi toimumas.

Etendus haarab. Lavaltoimuv võib tekitada vaatajais väga erinevaid emotsioone, kusjuures kõik tunded, mis tekkida saavad, tekivad korraga. Tegelastest on kord kahju, siis tunduvad nad äkki väga naljakad või panevad samal ajal hoopis vihastama.

Linnateatri püsipubliku jaoks kasvatab etenduse väärtust külalisosatäitjate kaasamine. Tallinna Linnateatri avalike suhete juhi Kristiina Garancise sõnul teeb huvitava rolli etenduses näiteks Andrus Vaarik, kellele on "Meie, kangelased" taaskohtumiseks oma teatriga. Samuti lisab tubli positiivse annuse trupi sisekeemiasse Rakvere teatri näitleja Peeter Jakobi. Oluline on kostüümikunstnik Reet Ausi töö, kes on lisanud etendusele omapoolse käekirja, riietades näitlejad vanadest kostüümiladudest kokku otsitud ning ümber kohandatud hilpudesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:01
Otsi:

Ava täpsem otsing