Keskerakond keeldus ühinemast hea valimistava leppega

22. mai 2009, 10:42

Keskerakond keeldus ühinemast hea
valimistava leppega, pidades seda Isamaa ja Res Publica Liidu
provokatsiooniks.

"Keskerakond esitas leppesse mitmeid omapoolseid mõtteid ja ettepanekuid, kuid Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit (EMSL) keeldus neid isegi arutamast ning nõudis, et me nende poolt ettedikteeritud tekstile tuimalt alla kirjutaksime. Keskerakonna nägemus ühistest ja laiapõhjalistest kokkulepetest on midagi muud," ütles erakonna peasekretär Priit Toobal. "Keskerakond pole mitte kunagi allunud ühelegi ultimaatumile ning ei tee seda ka nüüd," lisas ta.

Toobali sõnul toetab Keskerakond endiselt ausaid valimisi. Kui erakonna seisukohtadest püütakse jõumeetodil üle sõita, Keskerakond EMSLi ja IRLi poolt algatatud provokatiivsele hea valimise tava leppele alla ei kirjuta, märkis ta.

"Meie poolt välja käidud kolm punkti oleksid selle leppe tõsiseltvõetavuse seisukohalt äärmiselt olulised. Olen kindel, et kõik Eesti inimesed peavad oluliseks sõltumatu meedia olemasolu ning jõustruktuuride apoliitilisust. Äärmiselt kahju oleks, kui selguks, et mõni erakond eelistab poliitilisi tellimusi täitvaid õiguskaitseorganeid ning just nimelt seetõttu antud punkti leppes näha ei soovita," rääkis Toobal.

Tema sõnul on ilmselge, et IRL ja EMSL kasutavad valimiste hea tava lepet poliitilise relvana ning ausad valimised neid tegelikult ei huvita. "Vastasel korral toimuks deklaratiivsete ja ründavate sõnavõttude asemel sisuline arutelu ning ettepanekuid ja mõtteid sõlmitavasse leppesse oodataks kõigilt erakondadelt, mitte ainult laarlastelt," ütles Toobal.

Tema sõnul on IRL hea valimistava räigelt rikkunud. "Nimelt andis nende kontrollitav Kodanikuühiskonna Sihtkapital väga kahtlastel põhjustel ning motiividel pool miljonit krooni Omanike Keskliidule poliitilise suunitlusega petitsiooni-portaali loomiseks. See fakt läheb aga ausate valimiste kontseptsiooniga täielikult vastuollu," sõnas Toobal.

"Lisaks IRLi lubamatule tegevusele on juba mõnda aega riigi raha eest reklaamitud vanemahüvitise elektroonilise taotluse esitamist ehk vanemahüvitise süsteemi, mis on selgelt ühe teise partei – Reformierakonna – valimislubadus. Seega reklaamitakse maksumaksja raha eest otseselt Reformierakonda ning ka see on igasuguste ausate valimiste reeglitega karjuvas vastuolus," lisas Keskerakonna peasekretär.

"Kuna Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit ei pidanud mõlemal juhul vajalikuks isegi reageerida, siis seab see valimiste hea tava leppe igasuguse tõsiseltvõetavuse küsimärgi alla," märkis Toobal.

Märtsis EMSLile saadetud kirjas teatas Keskerakonna peasekretär, et tema erakond nõustub EMSLi üleskutsega loobuda halvustavast reklaamist. "Keskerakonna valimiskampaaniad on alati olnud edasiviivad ja keskendunud sisulistele küsimustele," lisas ta.

Samuti väljendas Keskerakond oma kirjas 100% nõusolekut, et avalike vahendite kasutamine erakonna huvides on ühes demokraatlikus riigis rangelt keelatud. "Juhul, kui mõni Eesti erakond seda kirjutamata reeglit rikub, peaks sellele kindlasti järgnema avalik hukkamõist nii meedia kui ühiskonna
poolt tervikuna," teatas Toobal.

EMSLi kodulehe andmeil on hea valimistava leppele alla kirjutanud Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, Rahvaliidu, Eestimaa Roheliste ning Isamaa ja Res Publica Liidu peasekretärid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. May 2009, 10:54
Otsi:

Ava täpsem otsing