Kuriteokahtlus sotsiaalministeeriumis: nõunik, kes oli minister

12. juuni 2009, 06:53

Tuli see, mis tulema pidi, kommenteerib üks
meditsiinivaldkonna autoriteete sotsiaalministri nõuniku Anders Tsahkna
sattumist kaitsepolitsei huviorbiiti.

Meditsiinisüsteemis on inimesed, kelle eesmärk on arstiabi andmine, ning inimesed, keda huvitab peaasjalikult raha teenimine. Tsahknat peetakse viimaste tüüpiliseks esindajaks.

Tsahkna toomist reformierakondlasest sotsiaalminister Maret Maripuu nõuniku kohale peetakse partei sooviks ning raske on hinnata, kas arvamus, et mehele oli sellega vaja tekitada päevavalgust mittekartvat sissetulekut, on pahatahtlik.

Eesti riigi suurima rahakoti haldaja
Juba aastaid on Tsahkna ametlikult meditsiiniäris sees olnud, aga teadjad sosistavad ka mitmetest varjatud osalustest ning vihjavad, et kuigi Tsahkna oli ametinimetuse järgi sotsiaalministri nõunik, võis teda ka minister Maripuu ajal nimetada portfellita tervishoiuministriks, kes osales aktiivselt ministeeriumi juhtimises ning oli tervishoiusüsteemi puudutavate oluliste otsuste langetamise juures.

Eksminister Maripuult ei õnnestunud Äripäeval eile kommentaari saada. Samuti ei saanud me kommentaari eile õhtul arestimajast taas vabadusse pääsenud Tsahknalt.

Sotsiaalministeerium haldab pea poolt riigieelarvet ja ministeeriumi otsustest sõltub väga suurte summade jagamine erafirmadele. Kolmapäeval kuriteokahtlustuse saanud Tsahknat kahtlustatakse mõjuvõimuga kauplemises. Nõuniku ülesanne on infot selekteerida ja kujundada ministri seisukohti.

Tihti ongi ministril endal raske orienteeruda valdkonnas, mida ta ei tunne, ning seepärast ei saa nõunike rolli alahinnata. Oskuslikul ministri informeerimisel tekib niiditõmbajal võimalusi olukordadeks, mida enda kasuks pöörata.

Suur raha tekitab suurt survet kohtumisteks ning lobistamisteks.

Kõikide ravimifirmade eesmärk on oma arstimite saamine soodusravimite nimekirja. Sellega on alati kõva kemplemine. Soodusnimekirja saamist peetakse ravimifirma jaoks fikseeritud kasumi saamiseks ilma tööta.

Kas Tsahkna oli kandidaat ka haiglajuhi kohale?
Nõuniku mõju peetakse tugevaks ka tervishoiuteenuste lubade andmisel ning haigekassa poolt ravimahtude kompenseerimise otsustamisel.

Eelmisel sügisel oli Tsahkna Maripuu kandidaat SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhi kohale. Paraku ei läinud see väidetavalt sugugi kokku Reformierakonna ühe peamise niiditõmbaja, haigla nõukogu liikme Rain Rosimannuse plaanidega. Kui Rosimannus vihjas ministri tagandamise lihtsusele, tõmbus Maripuu tagasi ning Tsahkna jäi edasi ministeeriumitööle.

"See peab siis olema erakonna siseasi, välja need asjad ei paistnud," räägib keskerakondlasest haigla nõukogu liige Toomas Varek.

Igatahes valiti haigla juhiks 1999. aastal Reformierakonna ridades olev Meelis Roosimägi.

Viimasel ajal olevat Tsahknal ühiseid ettevõtmisi kinnisvaraärimees Andres Lauriga. "Kes teda ei tunneks," kinnitab Lauri oma tutvust Tsahknaga, kuid ühise äriajamise lükkab ta tagasi.

Lauri on SA Merimetsa Tervisekeskuse nõukogu liige ning kohtuarstliku ekspertiisibüroo direktori Üllar Lanno endine äripartner. Lannot omakorda peetakse Tsahkna heaks tuttavaks ning meedias on varem kahtlustatud, et Tsahkna on olnud ka Lanno äripartner Merimetsa Tervisekeskuses. Tsahkna ise eitas seda.

Teda kutsutakse tsahkerdajaks
Aastaid meditsiinivaldkonnas niite tõmmanud reformierakondlase Anders Tsahkna kirevast elust ja ärist võiks raamatu kirjutada. Tema nimega on seostatud suuri skandaale meditsiinivaldkonnas, rahaafääre, hämaraid erastamisi, aga ka kauneid naisi ja edevaid autosid.

Tsahkna kuupalk sotsiaalministri nõunikuna oli mullu kuus keskmiselt 24 000 krooni, muid sissetulekuid tema nimel olevad firmad ei näita, sest neil on esitamata majandusaasta aruanded. Tsahkna armastab luksuslikke autosid ja tal on ülal pidada uhke rookatusega villa Kaberneemes, millele on seatud kokku 6,3 miljoni kroonine hüpoteek.

Maksuameti andmebaas näitab Tsahknal olevat eraisikuna üle 800 000kroonine maksuvõlg, lisaks on üks tema firma ligi 200 000kroonises sotsiaal- ja tulumaksu võlgnevuses. Tsahknal on kodus kasvamas kaks last, neist üks alles mõnekuune.

"Tsahkna on laia haardega aga ka laia elustiiliga vend," möönab Tallinna Diagnostikakeskuse juht Agu Kivilo. "Talle ei saanud küllalt ja võib öelda, et ta ei suutnud enam piiri pidada."

Kivilol on Tsahknaga vana vaen, see puudutab Diagnostikakeskust ja kurikuulsat angiograafi. "Minul tuleb tema suppi süüa siin juba viis aastat. Ta on inimene, kes on kujundatud süsteemi poolt," lausub Kivilo. Ta ütleb, et Tsahkna on tegutsenud pikka aega väljaspool igasuguseid reegleid, ja toob näiteks Lasnamäe Tervisekeskuse või Diagnostikakeskuse erastamise.

Seostatakse mitmete firmadega
Juristiharidusega Tsahkna osalustest või lähedastest sidemetest erinevate meditsiiniasutustega on räägitud aastaid. Nimetatud on Lasnamäe Tervisekeskust Medicum, Merimetsa Tervisekeskust, meditsiiniseadmete firmat Overall Medicali jne. Ametlikult ei kuulu ta aga ühegi nimetatud firma omanikeringi ja on ise spekulatsioonid ka meedias ümber lükanud.

Paljudes temaga kunagi seotud firmades tegutsevad praegu tema vend Urmas Tsahkna ja kauaaegne tuttav Jaanus Vool. Viimasega läks aga Tsahkna väidetavalt umbes poolteist aastat tagasi riidu. Teda tundva inimese väitel oli tüli põhjuseks raha.Tsahknale äriregistri andmetel praegu kuuluvate firmade majandustegevus on tagasihoidlik. Sotsiaalministri nõunikuna huvide konfliktile võib viidata talle kuuluv firma Balti Radiodiagnostika, mis on sõlminud 2007. aastal Läänemaa haiglaga lepingu, kus firma rendib haiglas ruumi ja tegeleb kompuutertomograafi uuringutega.

Tsahkna firma arved tasub haigekassa
Haigla andmetel tehakse aparaadiga kuus ligi 270 uuringut, need maksab kinni haigekassa vastavalt hinnakirjale (500-1700 kr). Firma palgal on paar arsti, üks neist on reformierakondlase Toomas Vilosiuse abikaasa Sirje Vilosius.

Samalaadne rendileping on sõlmitud ka teise meditsiinitarvete firma Overall Medical ja Ida-Tallinna Keskhaigla vahel. Magnetresonantstomograafiga teeb haigla aastas ligi 20 mln kr eest uuringuid, mille eest tasub haigekassa ja lõviosa rahast saab endale aparaadi omanik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. June 2009, 08:33
Otsi:

Ava täpsem otsing