Rootsi eksperdid: Läti vajab imet, et devalveerimisest pääseda

02. juuli 2009, 16:46

Rootsis Visbys toimuval iga-aastasel
poliitikute, ettevõtjate ja analüütikute diskussioonifoorumil Almedalsveckan on
Läti „kuum teema“ ning ikka kaldub arvamus sinna, et Lätil pole devalveerimisest
pääsu.

Täna vahendab uudistebüroo SIX diskussiooni, milles osalesid teiste seas Rootsi endine keskpanga juht Bengt Dennis ning Swedbanki peaökonomist Cecilia Hermansson.

Bengt Dennis, kes on ka Läti valitsuse nõunik, on seda meelt, et devalveerimise korral Läti vaevalt valuutakurssi täiesti vabaks laseb – pigem jäädakse Euroopa vahetuskursi mehhanismi ERM 2. Dennise stsenaarium on, et valuutakurssi korrigeeritakse euro suhtes järsult allapoole ja kehtestatakse siis +/- 15%ne lubatud kõikumiskoridor. Samas möönis Dennis, et turg paneks uue kursi usutavuse viivitamatult proovile.

Dennise sõnul tuleb devalveerimine ära teha, et Läti saaks mingitki rahu, et edasi tegutseda. Et aga majandus on sedavõrd kreenis, siis kannatab Läti rahvas igal juhul, olgu valikud millised tahes. Devalveerimise korral naaseks Läti majandus kiiremini kasvukursile, arvab Dennis, kes usub, et ka IMF nõuab ühel hetkel lati devalveerimist.

Lati devalveerimise vajadust on ikka ja jälle rõhutanud ka Stockholmi siirdemajanduse instituudi SITE juht Torbjörn Becker. Endise IMFi ökonomistina on ta kindel, et IMF poleks leppinud Läti abipaketiga praegusel kujul, kui poleks olnud täiendavat abi ELilt ja bilateraalsetelt doonoritelt.

Becker usub, et Läti vajab imet, et enne eurole üleminekut devalveerimisest pääseda. „Ma olen täna endiselt seda meelt, et Lätil tuleb devalveerida,“ ütles ta ning viitas ebakindlusele, mida investorid võimaliku devalveerimisohu pärast Läti suhtes praegu tunnevad. Selle asemel, et liputada Läti valitsuse silme ees suurt rahapunga, mis Läti probleeme ei lahenda, tuleks praegu tegeleda süsteemiküsimustega ja eurole üleminekuga, ütles Becker. Becker ei heidaks kõrvale ka euro ühepoolse kasutuselevõtu võimalust, mis oleks poliitiliselt ebasoovitav, kuid praktiliselt hea lahendus.

Kiire küsitlus arutelul osalenute seas andis mõnel juhul tulemuseks, et üle kuu aja lati fikseeritud kurss vastu ei pea. Bengt Dennis arvas, et uus kokkulepe IMFiga aitab Lätil aega võita – kauaks, pole teada, kuid enamaks kui üheks kuuks. Swedbanki peaökonomist Cecilia Hermansson ütles, et fikseeritud kursi püsimine sõltub sellest, millist toetust Läti saab ning et see võib püsida veel pikka aega. Torbjörn Becker arvab, et Läti sõlmib IMFiga uue kokkuleppe, kuid et kolme kuu pärast toimuvad IMFiga uued kõnelused. Kui nende kolme kuu jooksul imet ei juhtu, on Läti latt kolme kuu pärast devalveeritud, usub Becker.

Riia Stockholmi Kõrgema Majanduskooli professor Morten Hansen ütles aga, et mingit devalveerimist Lätis ei tule. "Läti praegune valitsus latti ei devalveeri. See võib vajalikuks osutuda hiljem, kuid sellisel juhul juba teise valitsuse ajal," ütles ta. Hansen lisas, et paljud Rootsis alahindavad Läti valitsuse otsustavust fikseeritud valuutakursi hoidmisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. July 2009, 12:53
Otsi:

Ava täpsem otsing