WSJ: Läti ei peaks devalveerima

11. juuni 2009, 10:37

Samal ajal kui Nouriel Roubini kirjutab
ajalehes Financial Times, et Lätil pole devalveerimisest pääsu, soovib Wall
Street Journal juhtkirjas Lätile sirget selga ja jõudu, et devalveerimisest
hoiduda ja antud lubadused ellu viia.

Devalveerimise prohvetid on jälle oma kipakatele poodiumidele tõusnud, et sedakorda jutlustada Lätist. Sellise halva nõu oht on selles, et siit ei tule muud kui täiendavaid kannatusi lätlastele ja nakkusohtu kogu regiooni turgudel, kirjutab Wall Street Journal.

Leht möönab, et lihtsaid lahendusi Lätil ei ole. Liialdused tuleb välja higistada. Lati devalveerimine pole seejuures mingi maagiline võluvits, mis ühe viipega taastaks nõudluse ka Euroopa ja USA mõõnavatel turgudel.

Eelkõige muretseb leht negatiivse mõju pärast Läti naaberriikidele. Laenumaaniast lasksid end ka Eesti ja Leedu kaasa kiskuda, kuid eelarvedistsipliin on olnud parem ning mõlemal riigil on jätkuvalt investeerimisjärgu reiting, mida Lätil enam pole. WSJ kirjutab, et Eesti ja Leedu on konkurentsivõime parandamiseks läbi viinud reforme ning on investoritele atraktiivsed ka ilma valuutaga manipuleerimata. Devalveerimine Lätis tõrvaks neid riike investorite silmis teenimatult, kirjutab WSJ.

Leht rõõmustab, et sedakorda on IMF ja Euroopa Komisjon – uskuge või mitte – paremat nõu andnud. Selle asemel, et nõuda devalveerimist, välgutatakse porgandina ehk lubatakse preemiaks 7,5 miljardi euro suuruse abilaenu väljamaksmist täies mahus, kui Läti valitsus kulusid kärbib ja eelarvet tasakaalu püüab saada. Selline päästeplaan on harva õiglane maksumaksjate suhtes, kes neid asutusi rahastavad, või Läti naabrite suhtes, kes sellist abi kuskilt ei saa. Kuid see tasub end ära – see võib aidata ära hoida doominoefekti kogu regioonis.

Läti valitsus, rahandusministeerium ja keskpank on viimastel päevadel vandunud, et devalveerimist ei tule. Loodame, et nad seda tõsiselt mõtlevad, kirjutab WSJ.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. July 2009, 16:46
Otsi:

Ava täpsem otsing