Swedbank: fiksintressi katkestamisel muutub riskimarginaal

03. juuli 2009, 21:53

Swedbanki klientide nõudel on katkestatud
umbes 200 fikseerimislepingut, millega kaasnes nii leppetrahv kui ka
riskimarginaali kohendamine praegusele majandussituatsioonile vastavaks.
Kliendid said fikseeritud intressist pigem kahju kui kasu. Kui suurt kahju
Swedbank ise fikseeritud intressist sai, jättis pank targu enda teada.

Swedbanki andmetel on neilt võetud ligikaudu 8500 fikseeritud intressiga laenu, mis muudab fikseeringu katkestajate osakaalu väikeseks. Kuna fikseeritud intress hõlmab teatavasti nii euribori kui ka riskimarginaali, andsid lepingu katkestajad end vabatahtlikult majanduslanguse meelevalda. Laenulepingu muutmisel vaadatakse üle nii laenusaaja sissetulek, maksevõime, laenu tagatis kui ka tagatus ja see toob tõenäoliselt kaasa vältimatu riskimarginaali tõusu. Teiseks kaasneb fiksintressi ülesütlemisega fikseeringu katkestamise tasu.

Fikseeritud intressil on panga hinnangul mõtet siis, kui lepingud kestavad muutmatul kujul vähemalt kokkulepitud intressiperioodi ehk kui klient maksab fikseeritud tasu sõltumata sellest, kuidas turg muutub või kuidas ta oma elukohta vahetab. "Mida suurem on euribori langus ja pikem fikseeritud intressi periood, seda enam tekib kliendil ahvatlus lepingut ümber teha," märkis Swedbanki eraisikute finantseerimise divisjoni direktor Koit Semjonov.

Ehkki Semjonov ütles, et ka pangad sõlmivad pankadevahelisel rahaturul tehinguid ning nende ennetähtaegne katkestamine tekitab täiendavaid kulusid, eitas ta fikseeringute lõpetamise majanduslikke põhjusi.

"Küsimus ei ole kulude kokkuhoidmises või äri kahjumlikkuses pangale. Küsimus on rohkem kliendi teadlikkuses ja arusaamises," vastas Semjonov küsimusele, kui palju kulusid Swedbank intressimäära fikseerimise lõpetamisest kokku hoiab ning kas fikseeritud lepingute pidamine muutus pangale kahjumlikuks.

Täna peatatud intressimäära fikseerimine tähendab seda, et Swedbank ei väljasta enam uusi eluasemelaene fikseeritud intressiga. Kehtivaid fikseeritud intressiga laenulepinguid see otsus kokkulepitud aja jooksul ei muuda.

Viimati fikseeritud eluasemelaenu intress lähtus tänasest 5 aasta euro intressist (üle 12 kuu pole enam euribor, vaid on euro intress - toim), mis on 2,826%. Sellele lisandus marginaal vastavalt Swedbanki hinnakirjale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. July 2009, 21:53
Otsi:

Ava täpsem otsing