Hiina tahab teha jüaanist rahvusvahelise valuuta

06. august 2009, 11:12

Hiina võttis vastu uue
valuutastrateegia, et tugevdada jüaani rahvusvahelist positsiooni maailmas,
kirjutas vz.ru.

Hiina kavatseb lähima kolme aasta jooksul teha jüaanist rahvusvaheline arveldusvaluuta. Pärast mitmeid konsultatsioone Barack Obama administratsiooniga jõudis Peking järelduseni, et USA ei loobu dollari praegusest positsioonist maailmas.

Hiina võimud on ka varem välja öelnud idee rahvusvahelise valuuta loomisest, kuid USA administratsioon on avaldanud sellele selget vastasseisu. Eksperdid leiavad, et jüaanil on võimalus saada tõeliseks rahvusvaheliseks valuutaks, kuid praegu on eraisikutel keeruline seda kasutada. Jüaani positsiooni parandamiseks peavad Hiina võimud maha võtma rea erinevaid piiranguid.

Varasemalt on Hiina ja Venemaa astunud USA dollari hegemoonia vastu, otsides võimalusi teiseks rahvusvahelise arvelduse ühikuks.

Juulis 2009 peab maailm loobuma dollari juhtivast kohast maailma majanduses, teatas Hiina Rahvavabariigi ekspordi ja impordi panga juht Li Ruogu.

Hiina võimud tahavad juba ammu muuta rahvusvahelise kaubanduse reegleid. Näiteks alles hiljuti läks Hiina ja Valgevene arveldamises rahvuslikele valuutadele - jüaanidele ja rubladele. Lisaks sellele vahetas Hiina rahvusliku valuuta pakette Argentiina, Hongkongi, Malaisia, Indoneesia ja Lõuna-Koreaga.

Selle juures tasub märkida, et Hiina on USA kõige suurem kreeditor. 2009. aasta märtsi andmetel hoitakse 70% Hiina kulla- ja valuutareservidest, milleks on peaaegu 2 triljoni dollarit, just dollarites. Hiina võimud on korduvalt öelnud, et nad kavatsevad loobuda USA rahast ja sellega seonduvatest kohustustest. Lisaprobleem, mida peavad Hiina võimud lahendama, on jüaani konverteeritavus. Paljud eksperdid räägivad, et jüaani kurss on põhjendamatult madal ja just seetõttu muutuvad Hiina tooted ahvatlevaks.

"Hiina roll maailma majanduses hakkab ainult kasvama ja kusjuures mõnede arenenud riikide arvelt," on veendunud Deutsche Bank ökonomist Jaroslav Lisovolik, kes leidis, et see kasvatab ka jüaani olulisust. Jüaani olulisuse tõus pole siiski vaid selle aasta küsimus.

"Praegu mõjuvad Hiina jüaanile mitmed piirangud, jüaanid pole füüsiliselt kõigile kättesaadavad, sellepärast puutuvad investorid jüaanide haldamisel kokku erinevate raskustega," lisas ekspert.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. August 2009, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing