Väike kodutöö riigikogule

ÄP 03. november 2009, 00:00

Äripäeva tänasest kaaneloost selgub, et arveid, mille eest Reformierakonna nimekirjas riigikokku pürginud Robert Antropov keeldub maksmast, ei võta omaks ka tema partei - tegemist olla Antropovi eralõbuga.

Äripäeva arvates on Eesti praegune, näiliselt justkui seadustatud poliitika sisult räpane ning sobiks iseloomustama pigem mõne Aafrika, mitte aga ühe Euroopa riigi poliitilise ladviku tegevusi.

Tänased antikangelased Jaanus Rahumägi ja Robert Antropov istuvad riigikogus, Kristiina Ojuland koguni Euroopa Parlamendis ning ei näe, et oleks millegi vastu eksinud. Aeg annab arutust, igal oinal oma mihklipäev, ütles vanarahvas.

Et aga aeg pahatihti siiski aru ei too, toogem mõned meenutused päevakangelaste varasematest tegemistest. Kui Rahumägi ehitas maja ehituskeeluvööndisse, mere kaldale, siis Antropov rajas oma kodu kõrvale tenniseväljaku, osaliselt riigi maale. Lisaks rajas üks Antropovi juhitud Paldiski Sadamaga seotud ettevõte oma 30hektarilise laoplatsi ilma ehitusloa ja detailplaneeringuta. Mehi ühendab ka armastus Hummerite vastu - kui Rahumägi omab üht, siis politseijuht Antropov käis vilkurite sähvides Saaremaal laenu-Hummeriga, nimelt uurinud ta, kas tasuks neid politseiametile soetada. Ka proua Ojuland on džiibiroolis meediast läbi lipsanud, tõsi, Ojulandi juhitud nelikveolised, Lexuse RX-klass ja Mercedes ML-klass on oma olemuselt siiski linnamaasturid. Seevastu on Ojuland sattunud liikluspolitseiga pahuksisse veinisena auto juhtimise eest. Ülikonnastatud jõmmid?

Aga tagasi peateema, erakondade varjatud rahastamise juurde: Rahumägi, Antropov ja Ojuland on osa oma valimiskampaaniast lasknud kinni maksta erafirmadel. Eelmisel nädalal selgus üllatuslikult, et seadus seda otsesõnu ei keelagi - et tegemist ei olnud reformierakonna kampaaniaga, vaid nimetatud isikute eraviisiliste kampaaniatega.

Mida me tahame, miks me seda trummi ikka edasi taome? Lihtne - me tahame, et meie õiguste kaitseks valitud poliitikud oleksid kõrge moraaliga ausad inimesed, kes ei otsiks seadustest auke, misläbi rikastuda või muud edu saavutada. Me tahame, et valimised ja riigijuhid oleks ausad. Pole ju palju tahetud?

Mida ette võtta?

Esiteks - kui tõepoolest tervest mõistusest abi pole, parandage nimetatud seaduseauk. Mis seaduseaugu tõttu küll lubatud on, ei pruugi sellesama seaduse mõtte ja üleüldise õigluse seisukohalt vastuvõetav olla.

Teiseks - et ka tulevikus teenusepakkujad julgeks poliitikutega koostööd teha - sätestage, et kampaaniatöid saab teha ainult kirjaliku lepingu alusel.

Last, but not least - Olari Taali soovitus kõikidele erakondadele lausaudiitorkontroll peale panna pole paha mõte. Kuni poliitikud ise end kontrollida ei suuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 18:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing