ÄP fototoimetus • 23. november 2009 kell 21:00

Kampaaniakulud avalikuks!

Eile riigikogu ees arupärimistele vastanud peaminister Andrus Ansip pidi vastama ka teemal, mille Äripäev kuu eest avalikkuse ette taris: Reformierakonna varjatud rahastamine viimastel parlamendivalimistel

Meenutuseks, Äripäev kirjutas, kuidas reformierakondlastest riigikogu liikmed Jaanus Rahumägi, Robert Antropov ja nüüdne eurosaadik Kristiina Ojuland vassisid kampaania kuludega, jättes osa deklareerimata, ning on kahtlus, et nad lasid osaliselt oma 2007. aasta valimiskampaania arveid kinni maksta eraettevõtetel. Prokuratuur leidis, et juriidiliselt on kõik korrektne, kuna seadus sellist teguviisi otseselt ei keela.

Rein Langi juhitav justiitsiministeerium teatas seepeale, et see seaduseauk lapitakse varsti, et neil on juba ammu see samm plaanis ning ministeeriumi 2009. aasta tööplaanis sees. Praeguseks pole eelnõu riigikokku veel jõudnud.

Opositsioon jõudis justiitsministeeriumist ette - täna on riigikogus esimesel lugemisel erakonnaseaduse muutmise seaduseelnõu, mis küll ilmselt läbi kukub. Kas või sel lihtsal põhjusel, et see valmis opositsioonis. Rahvaliidu, sotside ja roheliste esitatud eelnõu seletuskiri ütleb küll kenasti, et "demokraatia nõuab erakondade rahastamise läbipaistvust ja ka avalikkusel peab olema ülevaade selle kohta, kelle poolt ja missuguses ulatuses on erakondi toetatud", kuid keskendub valele asjale, valimiskampaania maksumuse ülempiirile. Äripäeva meelest on see teine põhjus, mis eelnõu täna esimestki lugemist ei läbi. Ja õige kah, valimiskampaania maksumusele ülempiiri kehtestamine ei lahendaks meie meelest olukorda, see tekitaks ainult uusi susserdamisi.

Kahju, et seaduseelnõu, mis muu seas kohustaks erakondi senisest täpsemini deklareerima oma valimiskampaania kulutusi, näidates ära reklaami ühiku hinna ja mahu erinevates kanalites, niiviisi ära lörtsiti.

Et kusagil kabinettides seaduse parandamisega siiski tegeldakse, annavad märku teated, et poliitikud otsivad juba organisatsiooni, kes valimiskulude seaduslikkust kontrollima hakkaks. Leiti, et selle ülesande võiks enda peale võtta vabariigi valimiskomisjon, kes aga on avalikult teada andnud, et tema seda funktsiooni endale küll ei tahaks. Siis oli kuulda mõttest, et võiks luua uue ühtse organisatsiooni, kes parteide tellitud tööde eest tööde teostajaile maksma hakkaks. Ajakirjanike rikutud meeled leiavad, et siit on kerkimas järjekordne monstrumorganisatsioon oma astmepalkade, lisatasude ja motivatsioonisüsteemidega, mis aga ei muudaks midagi.

On oht, et seaduse parandamiseks vajalik aur hakkab vaikselt juriidikasse või lausa pisidetailidesse sumbuma.

Seepärast pakumegi välja lihtsa retsepti - tehke aruandlus krooni täpsusega avalikuks, me vaatame need kuludokumendid suurima heameelega ise ja tasuta üle!

Autor: ÄP

Hetkel kuum