Probleemid euroalal: hoiatus Hispaaniale

Sirje Rank 10. detsember 2009, 10:31

Kreeka järel võib Hispaaniast saada järgmine euroala riik, mille reiting langeb – turud kardavad, et Kreeka võlakirjad ja aktsiad löögi alla seadnud probleemid on levimas ka teistesse euroala riikidesse.

Iirimaa ja rida Lõuna-Euroopa riike, mis majanduse buumi ajal euroala suurematest riikidest kasvutempodelt ette kihutasid, on täna palju hullemas seisus kui Saksamaa ja Prantsusmaa, kirjutab leht. Probleem selles, et suur osa kiirest kasvust oli rahastatud laenuga.

Hispaania probleemid teravnesid sel nädalal, kui reitinguagentuur S&P teatas, et muutis riigi AA+ reitingu väljavaate stabiilselt negatiivseks, mis tähendab, et reitingu järgmine muutus on pigem langus kui tõus.

S&P nimetas põhjusena riski, et Hispaania majanduskasv jääb pikaks ajaks vinduma potentsiaalsest kasvust aeglasemas tempos ning et eelarvedefitsiit jääb visalt liiga kõrgele tasemele. Jaanuaris kärpis S&P Hispaania AAA reitngu tasemele AA+, esmaspäeval hoiatas agentuur, et võib kärpida Kreeka reitingut. Teisipäeval teine agentuur – Fitch - seda ka tegi, kärpides Kreeka reitingu euroala nõrgimale tasemele BBB+. Hispaanial on Fitchi ja agentuuri Moody’s juures veel tippreiting. Esmaspäeval muutis S&P negatiivseks ka Portugali A+ reitingu väljavaate.

Kui Hispaania valitsuse võlakirjade vahe intressimäärade vahel on Saksamaa valitsuse 10-aastaste võlakirjadega võrreldes kasvanud 0,7 protsendipunktile, siis Kreekal on see juba 2,5 protsendipunkti. Analüütikud eeldavad, et kallim laenuraha sunnib Kreekat ja Hispaaniat strukturaalsetele reformidele.

Hispaania eelarvedefitsiit kasvab prognoosi järgi lõppeval aastal 11%le SKPst (euroalal lubatud ülempiir on 3%), Kreeka defitsiit läheneb 13%le. Euroopa Komisjoni prognoosi järgi kahaneb Hispaania eelarvedefitsiit tuleval aastal 10,1%le ning valitsusel on aega 2013. aastani, et see uuesti euronormile vastavaks saada. Hispaania võlakoorem kasvab kriisieelselt 36 protsendilt 2007. aastal tuleval aastal 66%le SKPst. Kreekal on sama näitaja 125% SKPst ning euroala keskmine 84%.

Hispaania valitsus plaanib tuleval aastal tõsta käibemaksu ja kapitalitulu maksu ning riiklikku stiimulit majanduskasvu ergutamiseks koomale tõmmata, ehkki SKP langus jätkub ja ligi viiendik tööealisest elanikkonnast on tööta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    11. December 2009, 17:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing