Tõnis Oja • 17. detsember 2009 kell 21:00

Kui Buffett oleks eestlane

Paar aastat tagasi analüüsis vähetuntud biotehnoloogia firma 23andMe, kelle üks asutajatest on Google'i looja Sergey Brini abikaasa Anne Wojcicki, Warren Buffetti DNAd. Uuringu tulemusena selgus, et legendaarse investori isapoolsed esivanemad on pärit ilmselt Põhja-Skandinaaviast, emapoolsed aga kas Ibeeriast või Eestist.

Kuna ka Buffetti praegune abikaasa Astrid Menks on rahvuselt lätlanna, ei olegi nii väga võimatu kujutada ette, millistesse meie börsiettevõtetesse investeeriks ta siis, kui ta olekski eestlane.

Aktsiate valikus lähtusin Buffetti õpetaja Benjamin Grahami printsiipidest. Buffett on nimetanud Grahami klassikalise teose, "Intelligentne investor" mäekõrguselt parimaks investeerimisalaseks raamatuks, mis kunagi kirjutanud. Ehkki edaspidi selles loos tsiteerin küll Grahami, käib see paljuski ka Buffetti investeerimispõhimõtete kohta.

Tavalisel väikeinvestoril, keda Graham nimetab kaitsvaks investoriks, on üsna raske investeerimisotsuseid teha. Neile ei sobi pankade ja investeerimisfirmade analüütikute soovitused, sest nende ajahorisont on reeglina maksimaalselt aasta, tihti isegi vähem. Kaitsva investori ajahorisont peaks olema vähemalt viis aastat, milles tulenevalt on ka investeerimiskõlbulikele ettevõtetele seatavad kriteeriumid.

Ülaltoodud tabelis on toodud seitse tingimust, millele tavainvestorile sobiv aktsia vastama peaks. Nagu näha, ei vasta juba dividendide maksmise lühikese ajaloo tõttu nõuetele mitte ükski kohalik ettevõte, sest meie börs on selleks liiga noor. Et mitte pilli lõhki ajada, panin kandidaatide nimekirja siiski firmad, mis on börsil olnud vähemalt 12 aastat ehk sisuliselt börsi algusest.

Ka nimekirja pääsenud kuue ettevõtte (Baltika, Harju Elekter, Merko Ehitus, Norma, Tallinna Kaubamaja ning Viisnurk) aktsia puhul oli vaja teha mööndusi.

Ülaltoodud kriteeriumide põhjal võib öelda, et väikeinvestor võiks üsna julgelt investeerida Merko Ehituse ja Harju Elektri aktsiatesse. Mõlemad on stabiilse kasumi, kasumi kasvu ja dividendide maksjad ning üsna tugeva bilansiga. Merko Ehituse aktsia on ka üsna odav, Harju Elekter siiski kallivõitu.

Tugevate finantsnäitajatega silma paistev Norma aktsia on ka üsna hea dividendimaksja ja odav, aga kasumid näitavad langustendentsi. Ainus põhjus Norma aktsia omamiseks oleks spekuleerida, et ettevõte jagab bilansis oleva raha aktsionäridele laiali.

Tallinna Kaubamaja ning Baltika bilansid on kehvakesed või hullemad, aga Viisnurk ei vasta peaaegu ühelegi kriteeriumile.

Seega on tavalise väikeinvestori jaoks valik Tallinna börsil äärmiselt napp. Nn noortest börsiettevõtetest võiks uurimisväärne olla Tallinna Vesi, millel on tänu ettevõtet monopoolsele seisusele ka investeerimiskriteeriumid mõnevõrra leebemad.

Kui aga Buffetti juurde tagasi tulla, siis paraku on Berklshire Hathaway nii suur, et juhul kui ta isegi oleks huvitatud siia investeerimisest, peaks müügis olema kogu Eesti majandus.

Artikli autor omab Berkshire Hathaway B klassi aktsiat.

Hetkel kuum