Nii innovatsioonitoetuse taotlemiseks kui ka eduka uuendusprojekti elluviimiseks on vajalik koostada projektiplaan, et hea äriidee ei jääks vaid mõttevälgatuseks.
Alustuseks tuleks kirja panna ettevõtte lühitutvustus ning tegevusharu lühiülevaade, siis aga probleemi lühikirjeldus. Probleemiks on antud kontekstis olukord, kus ettevõttel veel puudub lahendus oodatava eesmärgi saavutamiseks. Selle kirjeldamiseks tuleks vastata küsimusele: millist infot vajan eduka äri tegemiseks?
Seejärel tuleb jõuda projekti eesmärgini. Tasub meeles pidada, et eesmärk ei ole tegevus, vaid tulemus, milleni soovitakse jõuda. Üldjuhul on eeluuringu eesmärgiks töötada välja toimiv strateegia innovatsiooniprojekti tulemi kommertsialiseerimiseks ning koostada äriplaan ja põhiprojekti plaan. Põhiprojekti eesmärk peaks olema uudse toote või tehnoloogia loomine.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seejärel tuleks määratleda eesmärgini jõudmiseks vajalikud tegevused, esitada ülevaatlik tegevuste kava ning kirjeldada etappide stop-go kriteeriumi. Eeluuringu käigus keskendutakse majanduslike eelduste kontrollimisele. Selleks viiakse üldjuhul läbi äriuuringuid, näiteks turu-uuringuid, turundusuuringuid, konkurentsianalüüs, äriüksuse strateegia kavandamine, tasuvusanalüüs ja riskianalüüs. Põhiprojektis tuleb keskenduda tehnoloogiliste ja tehniliste eelduste kontrollimisele. Selleks modelleeritakse loodav toode või tehnoloogia ning seejärel katsetatakse seda.
Järgnevalt tuleb esitada projektmeeskonna võtmeisikute, kaasatud partnerite ja tarnijate lühikirjeldus, millised on nende kompetentsid ja kogemused projekti elluviimiseks.
Eraldi peatükk on eelarve, mida on mugav esitada kululiikide või tegevuste ning projekti etappide lõikes. Eelarvet täiendab rahastamisplaan, mis esitab rahastamisallikate loetelu koos selgitustega.
Kuna eeluuringute puhul rakendatakse diferentseeritud toetusemäära, tuleb eeluuringu plaanis esitada ka lühike, kuid veenev põhjendus, kas eeluuringule järgnev põhiprojekt on rakendusuuring, tootearendus või nende kombinatsioon. Peale selle tuleb eeluuringu projektiplaani kirja panna põhiprojekti rahastamisviis.
Järgnevalt tuleb loetleda projektiga seotud olulisemad riskid. Need on enamasti seotud ressurssidega (aeg, tööjõud, kapital, muu vara, tehnoloogia), samas on võimalikud ka teised liigitused. Kirjeldada võiks iga riski esinemise tõenäosust, võimalikke ennetavaid ja korrigeerivad meetmeid ning riski realiseerumisel selle mõju.
Lisaks sellele soovib EAS ettevõtjalt infot, millised faktorid määravad projekti edu. Põhiprojektiplaanis tuleb esitada ka esmane nägemus projekti käigus loodava intellektuaalse omandi kaitsmise kohta. Samuti tuleb anda ülevaade uue toote või tehnoloogia kommertsialiseerimisest saadavate majanduslike mõjude kohta erinevate huvigruppide lõikes.
Projektiplaani viimane peatükk peaks sisaldama kokkuvõtlikku SWOT-analüüsi. See annab ülevaate, millised on sisemised tugevused ja nõrkused ning millised on väliskeskkonnast tulenevad ohud ja võimalused, mis võivad mõjutada eesmärgi saavutamist.
Äriplaani olulisemad peatükid on arendustegevus ja selle kommertsialiseerimisega seonduv: tegevuskeskkonna (majandusharu) ülevaade, ettevõtte situatsiooni analüüs, ettevõtte strateegia ülevaade, ettevõtte juriidilise ja juhtimisstruktuuri ülevaade, finantsanalüüs ja riskianalüüs.
Autor: Aivar Maasik