Siim Sultson • 5 aprill 2010

Nafta hinna tõusu võib varsti näha veo hindades

Veofirma Transring Tartu omanik Jaak Kivisild tõdes, et kerkinud nafta hind ähvardab kütuse hinna kaudu avaldada survet veo hindadele. "Ebameeldiv on see tõus," nentis Kivisild. "See tekitab surve veo hindadele. Kliendi poolt on siin mõistmist raske saavutada."

Veofirma Ahtoli Transpordi juhatuse liige Enn Kivi kliendilt raha juurdeküsimist keeruliseks ei pea. "Võrreldes eelmise aasta sama ajaga, on tekkinud kliendilt juurdeküsimisruumi. Päris vajalikku juurdehindlust ei saa, kuid midagi ikka juba saab," ütles ta. "Nüüd saadakse aru, et autosid on vähe. Sel aastal jääb neid veelgi vähemaks - see aga omakorda annab põhjuse veo hindu veelgi kergitada."

Kivi sõnul on kõige hullemhull aeg möödas. "Hull etapp on ikkagi läbi," arvas ta. Nafta maailmaturu hind peaks olema üleelatav neile, kel suurt miinust eelmisest aastast pole.

Ahtoli Transpordil oli märts väga töine. "Edasi on peaaegu terve aprill töödega kaetud, vist osa maid ka ja nüüd saab juba töid valida," ütles Kivi.

Alexela Oili tegevjuhi Ain Kuusiku sõnul paneb kütuseturul kõik paika konkurents. "Kui nafta maailmaturu hind tõuseb, siis järgneb sellele tahes tahtmata ka autobensiini ja diislikütuse hinna tõus."

"Usun, et paanikaks ei ole põhjust, pinev konkurents turul reguleerib hindu pidevalt," ütles Kuusik.

Märgid majanduse toibumisest kannustavad spekulatsioone, et ka nõudlus nafta järele kasvab - nafta hind on kerkinud kõrgeimale tasemele 2008. aasta oktoobrist.

Maikuu tarnelepingutes kerkis toornafta hind New Yorgis 1,2 protsendi võrra, jõudes hinnani 85,89 dollarit barreli eest, kirjutas agentuur Bloomberg.

"Majandusnäitajad paranevad ja see toetab nafta hinda," ütles Tokyo maaklerfirma Newedge kauplemisosakonna juht Ken Hasegawa.

Samas möönis ta, et toibumine on ikka alles hapral alusel ning kui uut infot majanduse toibumisest ei lisandu, on hinnal raske 87 dollarist kõrgemale kerkida.

Nafta hinda toetas tööstustoodangu kasv Hiinas, Euroopas ja USAs ning vähenenud pessimism Jaapani suurte tööstusettevõtete hulgas. USA tööturuamet teatas reedel, et märtsis lisandus USAs 162 000 uut töökohta - tegemist oli viimase kolme aasta kiireima kasvuga.

Venezuela naftaministri Rafael Ramirezi sõnul on nafta tasemel 75 dollarit barreli eest põhja leidnud ning naftat eksportivate riikide organisatsioonil OPEC pole praegu põhjust tootmist suurendada.

Hetkel kuum