Sirje Rank • 16. juuli 2010 kell 7:37

Ungari otsib lahendust valuutalaenude taagale

Ungaris, nagu Eestis, on suur osa eraisikute ja ettevõtete laene valuutas (70%), kuna nende laenude intressimäärad olid finantskriisi eel odavamad, erinevalt Eestist on aga Ungari valuutal ujuv kurss, mis on valuutalaenude võtjatele praegu tõsine peavalu – riigi uus valitsus otsib laenuprobleemile lahendust.

Financial Times kirjutab, et Ungari valitsuse hinnangul on ohus 10-15% valuutalaenudest. Šveitsi frank, milles suur osa valuutalaenudest Ungaris on võetud, on jälle tugevnemas ning laenuvõtjatel raskem laene teenindada.

Forint langes sel kuul Šveitsi frangi suhtes 218 forinti tasemele (kriisi eel oli kurss keskmiselt 160-170 forinti frangist).

Kokku on valuutalaen kukil umbes 1,7  miljonil ungarlasel 10 miljonilisest elanikkonnast, kirjutab leht. Nomura analüütik Peter Attard Montalto hindab, et Šveitsi frangi tugevnemine 2009. aasta keskpaigast on kärpinud Ungari majanduskasvu ca 2,5 protsendipunkti võrra.

Valimisvõidu järel oli valuutalaenude keelustamine üks esimesi asju, mis uus valitsus tegi. Nende inimeste abistamiseks, kel aga juba on valuutalaen, kaalub valitsus riikliku fondi asutamist, mis ostaks üles kinnisvara. Eluaseme varasematest omanikest saaksid üürnikud, nende valuutalaenud aga konverteeritaks forinti laenudeks, kirjutas FT.

Plaanid on praegu siiski alles läbirääkimiste etapis ning sügisel hakkab neid arutama Ungari parlament.

Läinud nädalal põhjendas reitinguagentuur Moody’s oma otsust jätta Ungari pangandussüsteemi reitinguväljavaade negatiivseks just sellega, et majapidamistele väljastatud laenudest on nii suur osa valuutalaenudel.

Hetkel kuum