Sirje Rank • 13. september 2010 kell 9:39

"Euroopa majandus on selgelt toibumas"

Euroopa Komisjon tõstis täna Euroopa selle aasta majandusprognoosi, kuid hoiatas, et aasta teisel poolel kasvutempo aeglustub.

Varem prognoositud 0,9% asemel võib euroala riikide SKP tänavu kasvada keskmiselt 1,7% ning Euroopa Liidus tervikuna 1,8% varem prognoositud 1% aseme, teatas Euroopa Komisjon.

Teises kvartalis kasvas Euroopa majandus tänu kiirele ekspordikasvule ja sisenõudlusele nelja aasta kiireimas tempos. Aasta teises pooles hakkavad aga kasvu pidurdama mitmes Euroopa riigis riigifinantside korrastamiseks käivitatud säästumeetmed ja ekspordinõudluse vähenemine.

„Euroopa majandus on selgelt toibumas ning sisenõudluse taastumine on hea enne tööturule,“ ütles Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn tänases avalduses. „Ebakindlus aga püsib ning nii on finantsstabiilsuse kindlustamine ja eelarvedefitsiitide vähendamine jätkuvalt on peamised prioriteedid.“

Saksamaale prognoosib Euroopa Komisjon majanduskasvu 3,4%, mis ületab maikuu prognoosi peaaegu kolmekordselt. Komisjon tõstis ka Prantsusmaa ja Itaalia SKP prognoosi, Hispaania SKP kahaneb 0,4% asemel tänavu 0,3%.

Komisjon märkis, et majanduskasv on alles habras ning riigiti ebaühtlane. Finantsturud on maikuu tormidest toibunud vaid osaliselt.

IMFi juht Dominique Strauss-Kahn ütles eile Oslos, et maailmamajanduse toibumine ei ole nii kiire ega tugev kui loodeti. Sama nentis läinud nädalal OECD, hoiatades samuti, et majanduskasv on aeglustunud oodatust kiiremini. Uut langust maailmamajanduses Euroopa Komisjon siiski ei prognoosi, vahendas agentuur Bloomberg.

Hetkel kuum