Hannes Sarv • 13. september 2010
Jaga lugu:

Hoiuse eest priske 15%

Nad on väga ambitsioonikad. Nende nimeks on küll Tallinna Hoiu-laenuühistu, aga nad tahavad tegutseda üle Eesti. Nad pakuvad aastasele hoiusele 15% intressi, mille peale mõistlikud inimesed imestunult kulme kergitavad. Nad tahavad, et neid usaldataks.

“Ega me neist tõtt-öelda mitte midagi ei tea, nad ei ole ühegi inimesega meilt ühendust võtnud,” ütleb Eesti Hoiu-laenuühistute Liidu juhatuse esimees Andrus Ristkok.  

Jah, Tallinna Hoiu-laenuühistu (THLÜ) on tõusnud uueks kuumaks tegijaks ühistute turul. Ja seda juba teisel tegutsemiskuul.

Paari nädala eest hoiatas Tallinna ettevõtlusameti juht Marek Jürgenson Keskerakonna parteilehes inimesi selle kahtlustäratava seltskonna eest. Jürgenson viitas, et üks THLÜ juhatuse liige on kiirlaenufirma Placet Group osanik. Väga kahtlane seltskond seega. Ettevõtlusameti juht kõrvutas pakutavat kõrget intressilubadust kunagise Sotsiaalpangaga, mis vahetult enne pankrotistumist lubas hoiustele 24%-list aastatootlust.

Tekib küsimus – kas THLÜ tahab tõesti teha head püramiidskeemi? Et ehk mõtlevad suurelt ja on eeskujuks võtnud praeguse maailma kuulsaima jultunud püramiidi-mehe Bernard Madoffi?

Tõsi, Eesti võimalusi laialdase petuskeemi korraldamiseks tuleks vaagida oluliselt väiksemas mõõtkavas. Aga ikkagi, mis teid siis eristab Madoffist?

Juht: me ei plaani petta

“Ma vastan sellele küsimusele natuke teistmoodi. See 15%-line n-ö lillepidu, seda tuleb võtta meie reklaamikampaaniana alustamise puhul. Kindlasti see lõpeb,” räägib THLÜ juhatuse liige Fred Sooläte. Tal on tuntav vene aktsent. Ametilt on ta jurist. Kesknädala artikkel teeb teda kurvaks, kuna seal avaldas arvamust linnaametnik. Kui ametnik sellist arvamust avaldab, jääb mulje, et tegemist on Tallinna ametliku seisukohaga.

“Vastavalt seadusele saame oma teenuseid pakkuda ainult oma liikmetele. Selline püramiidivärk, see läheb läbi ikka siis, kui säärast asja pakkuda n-ö avalikult. Ehk siis määratlemata isikute ringile. Et tulge kõik, niikuinii saate tünga,” jätkab Sooläte.

Ta lisab, et 15%ga plaanivad nad hoiuseid tagada piiratud koguses, umbes kolme-nelja miljoni krooni ulatuses. See on mõeldud tähelepanu võitmiseks, uute liikmete kaasamiseks. Sooläte märgib, et iga ühistu esmane ülesanne on kaasata uusi liikmeid ja hoiuseid, kaasatud hoiuste plaanilt arendada teisi teenuseid. Nemad tahavad ühistut teha just linnas, kuna praegu tegutseb enamik ühistuid maapiirkondades. Nende eesmärk on töötada end esialgu nulli, mitte tingimata kasumit teenida. 

“Kui sellel asjal oleks mingi natuke tumedam kavatsus, siis me asuksime mujal. Juhatuses oleks hoopis teised inimesed, me teeksime seda maksimaalselt varjatult,” lisab ta veel korra vestluse käigus.

Asukohavalik pole neil tõepoolest juhuslik. THLÜ peakorter asub Tallinna südames Tartu maantee alguses. Samas majas tegutseb kiirlaenufirma Placet Group – liftis torkavad silma Placeti kaubamärgid laen.ee (“Raha ei ole kaugel”) , SMS Money (“Paar klõpsu ja raha on käes”) jt.

THLÜ kontor asub Placet Groupi ruumides. Põhjus on Soolätte sõnul selles, et ruumi saavad nad kasutada tasuta, mis alustavale ühistule suur  kokkuhoid. Ja loomulikult on Placet Groupi omanikud THLÜ 25 asutajaliikme seas.

“On ettevõtted ja üksikisikud, kes tegutsevad õigusabi ja inkassoteenuse valdkonnas, veebikujunduse valdkonnas ja nii edasi,” selgitab Sooläte. Ta ei taha ühistu asutajaliikmete nimekirja avaldada, kuid ütleb, et suuremas osas on osakapitali panustanud tõesti Placet Groupi omanikud.

“Kui ei usu, siis mine ära”

Sooläte lausub, et praeguseks on liikmeid juba üle 70. Hoiuste maht on kasvanud mõne miljoni kroonini, väljastamisel on esimesed laenud. Hoiustamist ühistus peab ta usalduse küsimuseks.

“See on küsimus tasemel usu või ära usu. Kui ei usu, siis mine ära. Meil ei ole mõtet edasi rääkida, sest seda usaldust ei saa ühe vestlusega sisse puhuda. Aeg tõstab meie usaldusväärsust,” räägib ta. Mõneti üllatav, aga kasumi jagamine pole ühistus juhi arvates sugugi esmatähtis.

Kellele on ühistu kasulik?

“Ühistu on kasulik ikkagi asutajatele ja liikmetele,” vastab Sooläte. Aga siin on veel üks pisikene nüanss. Sooläte räägib, et ühistu loomine on kasulik, sest saadakse kogemuse võrra rikkamaks. “Kui meie ambitsiooniline eesmärk oleks kunagi asutada oma kommertspank, siis meil on vaja ka natuke kogemust saada,” lisab ta.

See on huvitav pööre. Hoiu-laenuühistute mahud on pisikesed, ent nad võivad pakkuda liikmetele pankadega sarnaseid teenuseid – valuutavahetus, krediidi väljastamine, liising, kindlustus, hoiused jne.

Oskusliku majandamise korral kogemust kui palju. Kuid selleks majandamiseks palub Sooläte veel natuke aega anda. “Me oleme üks kuu vana. Lapsed alles. Õpime alles kõndimist ja tasakaalu hoidmist,” ütleb ta. 

 

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum