Raivo Sormunen • 17. november 2010 kell 21:00

Dollari sära varjutab euro

Kui novembri alguseni olid investorid seisukohal, et dollarite trükkimine muudab Ühendriikide valuutat järjest väärtusetumaks, siis kahe viimase nädala jooksul on dollari tervis olnud Euroopa ühisraha kõrval igati tipp-topp.

Viimasel kahel päeval on euro eest saanud päevasiseselt juba alla 1,35 dollari (11,59 krooni dollar). Liikumised on olnud kiired, kuna alles 4. novembril oli Ühendriikide valuuta päevasiseselt veel nii nõrk kui 1,4282 dollarit (10,955 krooni dollar).

Mis on USAs majanduses viimaste nädalatega paremaks läinud? Ega eriti midagi. Küll on aga üha enam kõikuma löödud euro usaldusväärsus.

"Mure regiooni võlakriisi pärast rõhub eurot. See on andnud dollarile hoo sisse ja hoiab eurot pinge all. Iiri probleem ei ole mitte nii väga riigi probleem, vaid pigem panganduse probleem," tõi uudisteagentuurile Bloomberg välja põhjuse Canadian Imperial Bank of Commerce'i valuutastrateeg Jeremy Stretch.

Iiri peaministri Brian Lenihani sõnul peaksid Euroopa Komisjoni, Euroopa Keskpanga ja IMFi kõnelused Iiri pangandussektori päästmiseks algama täna. Arutelu peaks panema paika, kas Euroopa Liidu-IMFi 750 miljardi euro suurusest nn päästefondidest läheb midagi Iiri pangandussüsteemi jaluleaitamiseks või saab Iirimaa ise hakkama.

"Investorid peavad (euros) vähendama oma positsioone, selle asemel et neid aega nõudvate Euroopa probleemide juures juurde võtta, ning seetõttu arvatakse üldiselt, et võiks dollarit osta," ütles Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ valuutakauplemise juht Kuniyuki Hirai.

Kas eurokriis jääb kestma? Ma arvan, et mitte. Maailm on selleks liiga muutuv. Alles kuu aega tagasi muretseti, kuidas küll euro tugevnemine dollari vastu pidama saada ja kas Ühendriigid soovivad oma rahapakkumise suurendamisega dollarit täiesti väärtusetuks muuta.

Samas alles kevadel räsis eurot eelmine suurem kriis, kui tambiti Kreeka maksejõuetuse tõttu valuuta 8. juuniks kõigest 1,1877 dollarini euro kohta (13,17 krooni dollar) ehk viimase nelja aasta madalaima tasemeni.

Hetkel kuum