Anu Jõgi • 5. detsember 2010 kell 7:39

Soome hiilib Eesti süsteemi suunas

Progressiivse maksustamise osakaal on Soomes vähenenud, kuna soomlased maksavad üha rohkem makse võrdselt, kirjutab Helsingin Sanomat.

Soomlaste otsestest maksudest annab keskmiselt viiendiku astmeline tulumaks palkadelt, kümme aastat tagasi moodustas see maksudest kolmandiku.

Kui juurde võtta ka kaudne maksustamine, siis väheneb astmelise tulumaksu osa veelgi. Igapäevase toidu, transpordi, elektri, vee, bensiini ka muude ostude eest makstava käibemaksu, kütuse- ja elektrimaksud on kõik ühtsed maksud, mis ei sõltu inimese sissetulekust.

Kui asja vaadata avaliku sektori poolelt, tuleb maksudest ja aktsiisidest vähem kui kümnendik astmelistest maksudest.

„Riigi tulumaksu on pikka aega vähendatud. See on arengu peapõhjus,“ räägib Helsingi kaubanduskõrgkooli maksuõiguse professor Heikki Niskakangas. Samal ajal on ühtseid makse järjest tõstetud.

Peale selle on muudelt sissetulekutelt makstava maksu osa järjest suurenenud, lisab riigi majanduse uurimiskeskuse analüütik Marja Riihelä. Need sissetulekud on näiteks intressid, dividendid või üüritulu.

„Vaesemad osalevad üldistes kuludes üha suuremas osas sissetulekust ja see läheneb rikkamate maksumäärale,“ võtab asja kokku Stockholmi ülikooli rahvamajanduse professor Markus Jäntti.

Puhtalt astmeline on Soomes riigi tulumaks, mida makstakse palga, pensioni ja sotsiaalkindlustuse pealt.

Hetkel kuum