Sirje Rank • 6. august 2011 kell 14:39

S&P näeb Iirimaad laenuturule naasmas

Reedel USA tipptasemel reitingust ilma jätnud agentuur S&P pakkus samal päeval positiivsema tooniga uudiseid euroala perifeeriast, kinnitades Iirimaa reitingu investeerimisjärgu tasemel BBB+ ning nähes võimalust, et 2013. aastal võib Iirimaa IMF-ilt ja EL-ilt uue abipaketi küsimise asemel laenuturule naasta.

S&P erineb oma hinnangus agentuurist Moody’s, mis läinud kuul Iirimaa reitingu spekulatiivseks langetas, viidates võimalusele, et riik võib vajada uut abipaketti, vahendas agentuur Reuters.

Iirimaa võlakirjade tootlused on praegu turule naasmiseks veel liiga kõrged – 10% piiri juures - kuid on viimastel nädalatel alanenud, saades lõppeval nädalal toetust ka Euroopa Keskpanga tugiostudest. Samas on investorid saanud julgustust Iiri valitsuse edusammudest IMFi ja ELi abikava elluviimisel ning massiliste protestimeeleavalduste puudumisest.

„Reiting väljendab meie hinnangut valitsuse sihikindlusele ja võimekusele riigi rahanduse seis stabiliseerida,“ teatas S&P. „Samuti aitab Iirimaa konkurentsivõime paranemine 2008. aastast ning riigi majanduse avatus kannustada lähiaastatel ekspordi toel mõõdukat majanduskasvu.“

S&P prognoosib, et 2013. aastaks alanevad Iirimaa võlakirjade tootlused 6%-le või veel madalamale. Riskiks sellele stsenaariumile on aga võimalikud tagasilöögid riigi majanduskasvu taastumises või eelarve saneerimise osas seatud eesmärkide täitmises.

Hetkel kuum