Raivo Sormunen • 20. september 2011 kell 6:36

S&P kärpis Itaalia tiibu

S&P kärpis Itaalia valuutakohustusreitingut A+ pealt A peale ja andis reitingule negatiivse väljavaate, kirjutas uudisteagentuur Bloomberg.

Reitinguagentuur on mures, et nõrgeneva majanduse ja hapralt püsiva valitsuskoalitsiooni juures ei suuda riik oma võlakoormat prognoositult kärpida. S&P sõnul on Itaalia valituse võlakoorem A-reitinguga riikide hulgas hetkel suurim ning võib küündida selle aasta lõpuks juba 120 protsendini/SKPst.

Reitinguagentuur kärpis Itaalia 2011-14 keskmist majanduskasvu prognoosi 1,3 protsendilt 0,7 protsendini.

Itaalia peaminister Silvio Berlusconi võttis sel kuul vastu 54 miljardi euro suuruse kulude kokkuhoiuprogrammi, mis veenis Euroopa Keskpanka toetama Itaaliat võlakirjade ostmise näol.

Sel aastal on eurotsooni riikidest kärbitud võlakohustuste reitingut veel Hispaanial, Iirimaal, Portugalil, Küprosel ja Kreekal.

Itaalia reitingu alandamine odavdas eurot Ühendriikide valuuta suhtes poole protsendi võrra (1,3614 dollarini). Reitingu kärbe on kerge löögi alla seadnud ka aktsiaturud. MSCI Asia Pacific indeks on alustanud päeva 1,1% langusega ja USA börsidele (S&P 500 indeksile) oodatakse futuuride põhjal 0,9% kukkumist.

Hetkel kuum