Roolikeeraja kaksikelu

Signe Sillasoo 21. oktoober 2011, 00:00

Märulifilm "Ohtlik sõit" heidab pilgu ühe autojuhi kahestunud elule - päevasele tööle Hollywoodi filmides kaskadöörina ja öistele sekeldustele pisiröövimiste autojuhina.

Taani režissöör Nicolas Winding Refn, kelle varasematest filmidest on tuntud triloogia "Pusher", "Bronson" ja "Valhalla Rising", toob oma uusimas filmis publiku ette pineva action-loo piiride ületamisest, kahestunud elust, andekusest ja armastusest.

Filmi "Ohtlik sõit" ehk "Drive", mille aluseks on James Sallise samanimeline neo-noir-romaan, peakangelane on nimetu autojuht, keda kehastab Ryan Gosling. Mehe amet on autoga sõitmine, aga kindlasti pole ta tavapärane ontlik roolikeeraja. Päeval peab ta autojuhiametit Hollywoodi filmides kaskadöörina sõites, öösiti pisiröövimistel kaasa lüües.

Salapärase mehe üksindus lõpeb, kui ta armub oma naabrisse Irenesse, keda mängib Carey Mulligan. Ühtlasi aitab mees päästa Irene'i abielu ja pereelu, mis püsib väga ebakindlal alusel. Nimelt kui naise kriminaalse taustaga abikaasa vanglast vabaneb, hakkab teda ahistama kamp kurjategijaid. Armunud autojuht asub teda naise nimel abistama ja kurjategijaid paika panema.

Olenemata faktist, et režissöör Nicolas Winding Refnil autojuhiload puuduvad ning et ta on eksamitel kaheksa korda põrunud, on ta filmis suutnud autoga sõitmise ja autojuhiameti nii ehedalt ja pingeliselt vaatajate ette tuua, et pälvis selle eest tänavusel Cannes'i filmifestivalil koguni parima režissööri preemia, kusjuures esimese action-filmi režissöörina üldse.

Nagu režissööri eelmiste filmide puhul nii on ka selle linateose fookuses tema sõnul ühe mehe muutumine.

"Filmi peategelane on inimene, kes tahab mingis mõttes muutuda superkangelaseks. See aga automaatselt võõrandab ta ühiskonnast," sõnas Winding Refn Philadelphia Weeklyle antud intervjuus. See on lugu, millel on režissööri sõnul vähe ühist reaalse tänapäevase elu, aga üsna palju 1980ndate kultuuriga.

"Kõige rohkem mõjutas mind seda tegema film "Pretty Woman"," kommenteeris Winding Refn tõsisel ilmel. "See on ainuke hea näide, mis mul meelde tuli loost, kus on ühendatud muinasjutulik struktuur ja väga morbiidne, kurb lugu. Tahtsin "Ohtlikust sõidust" teha samasugust muinasjuttu," selgitas režissöör.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing