Päev börsil: kas pidu jätkub?

Raivo Sormunen 28. oktoober 2011, 10:04

Neljapäeval Euroopa poliitikute poolt välja pakutud võlakirjakriisi lahendamise plaan võib aidata täna ka börse särada.

Kui eilsel kergendusrallil (Suurbritannia FTSE 100 ja Dow Jones tööstuskeskmine kosusid 2,9% ja Saksa DAX indeks 5,4%) andis langevat aktsiat tikutulega osta, siis tänaseks näitavad futuurid Euroopale umbes 1% tõusu, samas kui USA futuurid on juba kerges languses (-0,3%). Aga eks päeva peale võib kõike juhtuda. Ka eile hommikul ei osanud tõenäoliselt keegi aimata, et päevale niivõrd tugev punkt pannakse.

Eile varahommikul kokku lepitud kolme-punktine võlakriisi lahendamise plaan näeb ette  Kreeka võlakirjade 50% mahakandmist pankade ja erainvestorite poolt, eurotsooni päästefondile EFRS-le võimenduse andmist ja rahasüstiga pankade bilansside tugevdamist.

Eile õhtul kiitis Euroopa jõupingutusi ka USA president Obama, öeldes et tal on hea meel näha progressi Euroopa Liidu võlakoormuses vähendamisel.
„Euroopa pingutused võlakirjakriisi lahendamisel mõjutavad USA majanduse taastumist. Kui meie suurima kaubanduspartner Euroopa on nõrk ja majandus ei kasva siis mõjutab meie ettevõtteid ja võimekust luua Ühendriikides töökohti,“ märkis president.

Obama aga toonitas ka, et praegu on põhiline kindlustada, et võlakirjakriisi lahendamise protsess jätkuks ning toimuks plaanide jõuline elluviimine.

Võlakoormuse vähendamise lubaduse andis eile juba Prantsuse president Nicolas Sarkozy, öeldes et riigi võlakoormuse vähendamiseks tuleb eelarvet veel 6-8 miljardi euro jagu kärpida.
Samuti sarjas ta eile Kreekat, öeldes et riigi ühinemine 2001. aastal eurotsooniga oli viga ning riik pääses liitu valede (võltsitud – toim.) majandusnäitajate tõttu.
Kreeka välisminister  Stavros Lambrinidis põrutas BBC intervjuus vastu, et Kreeka nimetamine patuoinaks on kasutu, sest ka mitmed teised Euroopa perifeeriariigid on riigivõlgade ja –eelarvetega raskustes.

Majandustulemuste poole pealt on oodata tänase päeva jooksul tulemusi firmadelt nagu YIT, NCC, Alma Media, Total ja Erste Bank.
Tallinnas annavad suunda Tallinna Vesi majandustulemused ning USAs võib hakata õhtul turge mõjutama Ühendriikide tarbijate sissetulekute ja kulutuste värsked numbrid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. October 2011, 10:18
Otsi:

Ava täpsem otsing