Kaisa Gabral • 15. november 2011 kell 8:32

"Investeerimiseks aeg ebasoodne"

Ei usu, et aeg hetkel investeerimiseks soodne on, kuigi mitmed Tallinna börsi ettevõtted on teatanud paranevaid tulemusi, märkis investor Mikk Talpsepp.

“Euroopa võlakriis ei ole veel leidnud lahendust, Kreeka kahe- aastastelt võlakirjadelt nõutav intressimäär on kasvanud 109%-ni, mis tähendab, et 100 eurot maksma pidavad kahe-aastased võlakirjad kauplevad vahemikus 20-25 eurot, Portugali võlakirjadelt nõutakse 17%-st aasta intressi, Itaalialt nõutav intress kerkis vahepeal üle 7% ja Hispaanialt nõutav on jõudnud 5% lähedale ja need nõutavad intressimäärad on kasvamas iga nädalaga,” vastas Talpsepp küsimusele, kas ja millistesse aktsiatesse tasub hetkel investeerida ning kas on mõtekas investeerida neisse börsifirmadesse, kel on Tallinna börsil kõrge P/B suhtarv.

“Keegi kaotab Kreeka ja Itaalia võlakirjade tõttu palju raha. Kuna  veel ei ole kaotust fikseeritud, siis see tähendab, et halvem aeg on veel ees.  Mis võlakriisi puhul oluline, on see, et riiklikul tasandil ligi 20% ülekulutavad Euroopa Liidu riigid ei saa enam samal viisil kulutamist jätkata. See olukord tähendab, et ees võib oodata karm majanduslangus nagu oli Eestis 2008-2010. aastal. Euroopa majanduskasvu prognoose on juba tublisti kärbitud ja pakun, et peagi muutuvad ootused suisa negatiivseks,” märkis Talpsepp ja lisas, et näitena Kreeka olukorra absurdsusest võib tuua ka 20-eurose kinnisvaramaksu igalt ehitise ruutmeetrilt. See tähendab tema sõnul seda, et näiteks 100-ruutmeetrist kodu maksustatakse 2000 euro suuruse maksuga ja see edastatakse elektriarvega. “Hoolimata absurdsetest maksudest, ei täitu Kreeka eelarve ja jätkuvalt on iga nädal vaja juurde laenata ligi 500 mln eurot, et riigi funktsioneerimine jätkuks,” märkis Talpsepp.

“Selles, et Euroopa olukord on järgmisel aastal keeruline, olen suhteliselt kindel, mistõttu usun, et aeg investeerimiseks on ebasoodne, kuigi võlakriis võib lõppeda majanduslanguse kõrval toimuva hüperinflatsiooniga, mis varade hindu siiski tõstab. Kreeka, Itaalia, Portugali, Suurbritannia, Hispaania, Prantsusmaa, Iirimaa, Sloveenia, Rumeenia, Belgia, Ungari, Saksamaa ja Austria ning ka teiste ülekulutamise taustal investeerimisotsuseid hetkel langetada ei julge. Metsikult on ülekulutamas ka USA,” seletas väikeinvestor Talpsepp.

 

 

 

 

 

 

 

Hetkel kuum