21. detsember 2011 kell 15:15

Saksamaad võib oodata majanduslangus

Varasemad Saksa majanduse aeglustumise ennustused, on asendunud langusprognoosidega, mille kohaselt võib riigi majandus langeda vähemalt kaks järjestikust kvartalit, jättes eurotsooni ilma oma võimsamast kasvumootorist.

Märgiks, et Berliin on nõrkade majandusväljavaadete pärast mures, võib pidada näiteks asjaolu, et valitsus taaselustas eelmisel nädalal pankade hädaabifondi ja  lubas kaaluda subsiidiumite maksmist firmadele, mis on sunnitud personali koondamisest pääsemiseks töötundide arvu vähendama. See tähendaks, et töötajad saaksid pärast poole tööajaga töötamisele üleminekut ikkagi ligi 80% esialgsest palgast. Mõlemad meetmed võeti esmakordselt kasutusele viimase globaalse majanduskriisi ajal.

OECD majandusteadlase Felix Huefneri sõnul poleks seekord Saksamaa puhul tegemist klassikalise majanduslangusega, sest majandust juhib tänu eurotsooni üleüldisele võlakriisile suur hulk ebakindlust, mille täpset mõju investeeringutele ja kaubandusele on raske prognoosida. Mehe hinnangul paistavad Saksamaa majandusnäitajad küll võrreldes ülejäänud euroalaga üsna tugevana, osutades eelkõige rekordmadalale töötusele ja majapidamiste väikesele võlatasemele, kuid sellele vaatamata näeb ta riigi majanduse kokkutõmbumist nii selle aasta viimases kvartalis kui ka järgmise aasta esimese kolme kuu jooksul.

Saksamaa konjunktuuriinstituut on oma ennustustes veelgi tagasihoidlikum, uskudes, et riigi majandus langeb terve järgneva aastaga ligi 0,1% võrra. Ühe põhjusena on toodud asjaolu, et ettevõtted lükkavad investeeringuid edasi, sest nähakse nõudluse vähenemist olulistel eksporditurgudel. Firmade investeerimistegevus on siiani andud aga olulise panuse majanduskasvu, näiteks kolmandas kvartalis andsid kapitalikulutused 0,2% majanduskasvust.

Saksamaa majanduse lootuskiireks on praegu eratarbimine, mis kasvas kolmandas kvartalis viimase aasta kiireima tempoga. Ka töötus langes novembris enam kui oodati ja praegu on riigi töötuse määr 20 aasta madalaimal tasemel.

Samas tuleks silmas pidada, et eratarbimine pole Saksamaal olnud võrreldes euroala teiste riikidega kunagi väga kõrgel tasemel. Arvestades tavapärast kõrget säästmiskalduvust ei suuda tarbimine analüütikute hinnangul kompenseerida investeerimis- ja eksporttegevuse langust.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum