Käibesse jõuab erikujundusega euromünt

Anu Jõgi 29. detsember 2011, 10:40

Eestis jõuab alates 2. jaanuarist ringlusse erikujundusega 2eurone münt, mis on pühendatud eurosularaha kasutuselevõtu 10. aastapäevale, teatas Eesti Pank.

Uue kujundusega 2eurone mälestusmünt lastakse ringlusse 2012. aastal kõikides euroala riikides kogutiraažiga ligikaudu 90 miljonit münti. Mälestusmünt on käibemünt ehk tavapärane maksevahend, millel on erikujundus.

Eesti Pank emiteerib erikujundusega 2euroseid kaks miljonit tükki. Eesti Pank hakkab münte pankadele väljastama vastavalt pankade mündivajadusele 2. jaanuarist.

Uue euromündi kujunduse valisid välja euroala elanikud e-hääletuse teel viie kavandi seast. Kavandid olid Euroopa Komisjoni korraldatud avalikule konkursile esitanud euroala riikide elanikud.

Võidukavand sümboliseerib euro tähtsust, kuidas eurost on viimase kümne aastaga saanud ülemaailmselt mõjukas vääring ja selle mõju inimeste igapäevaelule, kaubandusele, tööstusele ja energeetikale. Seda väljendavad mündil kujutatud inimesed, laev, tehas ja tuuleenergiajaamad. Mündil on kujutatud aastaarvud 2002 ja 2012.

Kujunduse autor on Austria Rahapaja elukutseline kujundaja Helmut Andexlinger.

2eurose mälestusmündi rahvusliku külje kujundus on kõikidel euroalariikidel ühesugune, kuid erinev on emiteeritava riigi tähis ja servatekst. Eesti mälestusmündil on sõna „EESTI“ ning servatekstis sõna „EESTI“ püsti ja ümberpöördult.

Uue kujundusega 2euroseid münte on võimalik osta üksikult või tropsidena Eesti Panga muuseumipoes või e-poes. Mündi hind on tema nimiväärtus ehk kaks eurot. Üle ühe kilogrammise ostu korral lisandub teenustasu 3,20 eurot kilogrammi müntide kohta.

Mälestusmünt on käibemünt ehk tavapärane maksevahend, millel on erikujundus, kuid mis on mõeldud kasutuseks eelkõige mälestuseseme ja kogumisobjektina. Erikujundusega münt tähistab mõnd tähtsündmust kohalikul või Euroopa tasandil. Mälestusmünt on alati 2eurone, teisi münte erikujundusega ei tehta. Iga liikmesriik võib erikujundusega 2eurose ringlusse lasta kord aastas ja see kehtib kogu euroalal.

Eurot kasutavad riigid on varem välja andnud ühise rahvusliku või riigiküljega mälestusmünte kahel korral – Euroopa Liidu 50. aastapäeva tähistamiseks 2007. aastal ja 10 aasta möödumise tähistamiseks majandus- ja rahaliidu ning euro kui virtuaalse valuuta loomisest 2009. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. January 2012, 08:52
Otsi:

Ava täpsem otsing