6. veebruar 2012 kell 21:00

Merkel: Kreeka aeg hakkab otsa saama

Kreeka, mis pidi eile keskpäevaks uue 130 miljardi eurose abipaketi tingimuste kohta vastuse andma, lasi ka selle tähtaja mööda, samas kui Pariisis kohtunud Angela Merkel ja Nicolas Sarkozy hoiatasid, et Euroopa kannatus on katkemas.

“Ma ei suuda hästi aru saada, milleks on meil vaja veel paari päeva – aeg hakkab otsa saama,” ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel eile Pariisis pärast Saksamaa ja Prantsusmaa valitsuskabineti ühist istungit.

Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy kordas nõudmist, et Kreekal tuleb lubatud reformid ellu viia. “Kreeka küsimus tuleb lõpuks ära lahendada,” ütles Sarkozy. “Kokkuleppe tingimused on laual. Nüüd on meie Kreeka sõprade kord lubatud reformid ellu viia,” vahendas agentuur Bloomberg.

Taas on peamiseks probleemiks tõusnud poliitilise konsensuse puudumine Kreeka suuremate parteide hulgas, kes ei taha aprillis lähenevate valimiste eel uute valusate kärbetega nõustuda.

Kreeka laenuandjad nõuavad suuremat majanduslangust, taunis abipaketi tingimusi peamise opositsioonipartei Nia Demokratia juht Antonis Samaras. “Ma teen kõik selleks, et seda ära hoida.”

“Me tahame, et Kreeka jääks euroalale,” ütles Merkel eile. “Samas olgu veel kord öeldud, et mingit uut kokkulepet ei tule, kui troika (Euroopa Komisjoni, Euroopa Keskpanga ja IMFi – toim) nõudmisi ei täideta,” ütles kantsler, hoiatades, et kogu euroala jaoks on panused väga kõrged.

Ärevas ootuses pöörasid Euroopa aktsiad eile langusesse, euro nõrgenes ning allapoole vajusid ka toorme hinnad, sealhulgas nafta hind, samas kui investorid otsisid taas kindlamaid varasid nagu USA ja Saksamaa võlakirjad, kuhu oma raha varjule viia.

Abiraha vajab Kreeka juba märtsis. Brüsselis ütles eile Euroopa Komisjoni pressiesindaja Amadeu Altafaj, et Kreekal ei ole enam aega viivitada. Enne uut abilaenu väljamakset tuleb teha rida juriidilisi toiminguid, mis kõik võtavad oma aja. Abiraha võlakirjade lunastamiseks vajab Kreeka juba märtsi keskel.

Altafaj sõnul ei ole laenuandjatega kõne all üksi uued kärped, vaid ka tegemata struktuurireformid. Mis aga puudutab Kreekalt nõutavat miinimumpalga kärpimist, siis tuleb seda vaadata laiemas kontekstis. Kreekas on alampalk praegu koos 13. ja 14. kuu palgaga 860 eurot, võrreldes 566 euroga Portugalis ning 748 euroga Hispaanias.

Osa Kreeka uuest abipaketist moodustab kokkulepe erasektori laenuandjatega Kreeka võlgade osaliseks mahakandmiseks. See lepe on Altafaj sõnul juba käega katsuda. Kõnelused Kreeka suuremate parteide juhtidega jätkuvad aga täna, mil Kreeka ametiühingute korraldusel toimub ka järjekordne üleriigiline streik.

Hetkel kuum