24. august 2012 kell 9:03

Taani veider eksperiment

Kõigist pentsikutest ja julgetest finantskriisiga võitlemise meetmetest on üks kummastavamaid taanlaste ametlik negatiivne intressimäär.

Sooviga hoida euroga kindlat kurssi otsustas Taani keskpank alandada põhilist deposiidimäära -0,2%ni läinud kuul, kirjutab Financial Times. Pank tundis, et neil ei jää väga palju võimalusi üle. Investorid põgenesid turvainvesteeringu otsinguil Taani, mis pakub odavat kaitset eurotsooni lagunemise korral.

Taani sammu negatiivsete intressimäärade juurde jälgivad pingsalt maailma teised keskpangad. "Me ei ole kunagi nii populaarsed olnud," naeris üks Taani keskpankur.

Kui jätta välja Rootsi 2009–10 aastail tehtud samm, siis negatiivsed intressimäärad on omamoodi nähtus. Sellegipoolest võivad teised varsti Taani jälgedes astuda. Näiteks alandas Euroopa Keskpank hiljuti deposiidimäära nullini ja hoiatas, et võib selle ka negatiivseks pöörata.

Suurbritannia ja Euroopa keskpankurid on väljendanud huvi mõtte vastu, mis aitaks sundida praegu raha kokku kuhjavaid panku taas seda välja laenama.

"Taani keskpank on praegu esimene väikses eksperimendis, et näha, mis juhtub negatiivsete intressimäärade rakendamisel," ütles Pimco Euroopa valuutaosakonna juht Thomas Kressin.

"Taani krooni populaarsus tuleneb euro ebapopulaarsusest. Kogu maailma investorid otsivad turvalisi investeeringuid ning on isegi valmis taluma negatiivseid intressimäärasid teadmise eest, et nende raha pole ohus," selgitas ta.

Pangajuhid ja keskpankurid on üksmeelel, et kommertspangad peavad tõstma laenu hinda, et kompenseerida kahjumeid, sest klientidele ei saa negatiivset tootlus peale suruda.

"Kui klientide hoiuste intressid on juba nullis, siis madalamale me enam minna ei saa. Peame selle raha kätte saama teist teed pidi, mis tähendab laenumarginaalide tõstmist," ütles paari nädala eest Taani suurima panga Danske Bank tegevjuht Eivind Kolding.

Ja valitsuse võlakirjad on liikumas keskpanga jälgedes, komplitseerides veelgi pankade tavavõimalusi raha teenida. Taani kaheaastase võlakirja tootlus, mis kunagi varem pole olnud negatiivne, oli neljapäevase seisuga -0,22%.

Kolding toob välja, et Taanis on eluasemelaen tarbijale endiselt erakordselt madal. Kuid väliseksperdid on arvamusel, et üleüldine mõju majandusele on pigem negatiivne kui positiivne.

"See on peaaegu nagu kvantfüüsika," ütles Kressin. "Kuni nullini välja, monetaarpoliitika on ülivaba. Kuid alla nulli minnes juba mõningal määral piiratakse seda, sest sellega suurendatakse pangandussüsteemi kulusid," lisas ta.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum