Sirje Rank • 20. september 2012 kell 11:00

Leedu opositsioon ei kiirusta euroga liituma

Leedu opositsioonis olevad sotsiaaldemokraadid, kes on tuleval kuul toimuvate valimiste eel suurima toetusega, lubavad valitsusse saades euroga liitumise edasi lükata.

2014. aastal euroga liitumine on ebareaalne ning võiks toimuda pigem aasta või kaks hiljem, ütles sotsiaaldemokraatide liider Algirdas Butkevicius agentuuri Bloomberg vahendusel.

Partei, millel oli juulis peaminister Andrius Kubiliuse partei ees kümne protsendipunkti suurune edumaa, lubab samas jätkata vastutustundlikku eelarvepoliitikat ning kärpida defitsiit tuleval aastal 2,5%-le SKPst.

"Euroala peab oma probleemid ära lahendama," ütles Butkevicius. "Mis mõtet on meil kiirustada nende abipakette rahastama, kui juba vähemalt 2004. aastast saadik on olnud ilmne, et Kreeka peab astuma samme pankroti vältimiseks."

Neli aastat tagasi võimule tulnud Kubiliuse valitsus on läbi surunud kärpeid ja maksutõuse 12% ulatuses SKPst, kärpides 2009. aastal 9,4%-le küündinud eelarvedefitsiidi mullu 5,5%-le SKPst.. Läinud aastal kasvas Leedu majandus Eesti järel ELi kiireimas tempos, kuid töötuse määr on Lehmani kriisist alates kahekordistunud 13,3%-le ning väljaränne riigist ELi suurimaid.

"Leedu ei kavatse järgida Kreeka, Itaalia või Portugali teed," ütles Butkevicius. "Mingit revolutsiooni eelarves ei tule. Maksud ei muutu – investorite usalduse hoidmiseks vajame stabiilsust."

Juuli lõpus toimunud arvamusküsitluse järgi toetas sotsiaaldemokraate 17,9% vastanuist, tehes neist 14. oktoobril toimuvate valimiste favoriidid. Peaminister Kubiliuse partei oli neljandal kohal 7,7% suuruse toetusega.

Riigi tulude suurendamiseks panevad Leedu sotsiaaldemokraadid ette parandada maksukogumist, vähendada toetuste süsteemi kuritarvitusi ja laiendada kinnisvara maksustamist. Samuti on ettepanek kehtestada sularahatehingutele ülempiir, et võidelda varimajandusega.

"Eelarve ei pea sisaldama vaid kokkuhoidu," ütles Butkevicius, kes aastail 2004–05 oli Leedu rahandusminister.

Majanduskasvu ergutamiseks on sotsiaaldemokraadid välja pakkunud energia säästlikuma kasutamise, mis kärbiks küttekulusid.

"Poliitikuna teeb lähenev kütteperiood mulle muret," ütles Butkevicius. "Hinnad on inimeste palkade ja pensionide suurusega võrreldes kosmilised. Sel hooajal on ees 20%ne hinnatõus. Kardan, et inimesed tulevad tänavale protestima."

Kärpeaastate järel tahab Butkevicius tõsta politseinike, medõdede ja tolliametnike palku, mis aitaks pidurdada väljarännet. Eelmisel aastal lahkus Leedust statistikaameti andmeil 53 900 inimest, naasis 15 700.

Vaesusriskis elavate inimeste osakaal on Leedus Eurostati andmeil ELi riikide seas suurim.

"Ma tahaksin kõige madalamaid palku kasvõi veidikenegi tõsta, et inimestel oleks enam lootust ja usaldust riigi vastu," ütles Butkevicius.

Hetkel kuum