Rainer Saad • 9. oktoober 2012 kell 8:42

Müstiline algoritm ähvardas kaosega

Üks arvutiprogramm, mis asetas ordereid ning seejärel tühistas need, moodustas ligi neli protsenti eelmise nädala kauplemisaktiivsusest USA börsidel. Algoritmi motiiv pole veel välja selgitatud.

Programm tegi iga 25 millisekundi tagant pakkumisorderi umbes 500 aktsiaga, teatas turuinfo firma Nanex. Algoritm ei sooritanud ühtegi tehingut ning lõpetas kiirelt oma tegevuse reedel mõned tunnid pärast USA börside avanemist.

Wall Streetil tehtavate tehingute järelvalvaja Nanexi juht Eric Hunsader ütles, et tegemist oli üheainsa programmiga, kuna Nanex tuvastas programmi käitumises mustri, mis kordus iga teatava aja tagant.

"Arvan, et algoritm testis turgu nagu kiirkauplemise programmid teevad," ütles TradeMonster.comi asutaja Jon Najarian CNBC-le.

Kiirkauplemisprogrammid võivad segada süsteemi nii palju, et kauplemisaktiivsus võib aeglustuda ning see võimaldab arvutikauplejatel hinnavahe pealt kasumit teenida.

Hunsaderi kinnitusel võiksid regulaatorid midagi väga kiiresti ette võtta. Ta hoiatas, et see programm oleks võinud viia millegi väga halvani.

Vaata Nanexi poolt koostatud 5 minuti pikkust animatsiooni, millel on 2 millisekundilised intervallid. Iga joon näitab, millisel börsil pakkumisordereid tehti. 

Hetkel kuum