Alyona Stadnik • 25. oktoober 2012 kell 8:38

Ago Lauri: võlakirjaturg ei kujune likviidseks

Kawe Kapitali portfellihalduri ja juhatuse liikme Ago Lauri sõnul nõuab hüpoteekvõlakirjade turg tekkimiseks piisavas mahus selliseid laene ja ettevõtmist toetavaid seadusi.

"Piisavalt mahtu, sest muidu ei tasu ettevõtmine ennast ära. Seadusi, sest fikseeritud intressiga hüpoteeklaenude puhul on vaja eraldi määrata, millistel tingimustel on laenuvõtjal võimalik laenu enne tähtaega tagasi maksta," kommenteeris Lauri.

Lauri hinnangul oleme harjunud, et eluasemelaenu saab täiendava tasuta enne tähtaega tagasi maksta, aga fikseeritud intressi korral see ei toimi, sest see oleks võlakirju ostnud investoritele äärmiselt ebasoodne ja selliseid võlakirju ei ostaks keegi. "Väljaantud laenude maht on minu arvates praegu Eestis piisavalt suur, nii et hüpoteekvõlakirjade turu tekkimine sõltub eeskätt turuosaliste ja seadusandja tahtest. Mis puudutab Kawe Kapitali, siis üldiselt me ei osta võlakirju eesmärgiga neid lunastamiseni portfellis hoida," lausus Lauri. Tema sõnul on eesmärk saada tulu võlakirja kursimuutusest, samuti peaks võlakiri olema likviidne, et sellega oleks soovi korral võimalik kaubelda.

"Ma kardan, et Eesti hüpoteekvõlakirjaturg kauplejate jaoks piisavalt likviidseks ei kujune. Pigem annaks see kommertspankadele võimaluse väiksema kapitaliga rohkem äri teha ja osa oma bilansist ning riskist teistele pika ajahorisondiga investoritele kasumiga edasi müüa," selgitas Lauri.

Tänane Äripäev kirjutab sellest, et Eestis tegutsevad pangad astuvad samme tekitamaks hüpoteekvõlakirjaturgu, mis võib muuta soodsamaks fikseeritud intressiga laenud ja sobida investeerimiseks pensionifondidele. Järgmisel nädalal on teema arutlusel Eesti pangaliidus ning ka rahandusministeerium on valmis vajalikke seadusemuudatusi kaaluma. Äripäev küsis, kas ja miks ostaksite hüpoteekvõlakirju.

Hetkel kuum