31. oktoober 2012 kell 21:00

Pettusekahtlusega kütuseterminali tegevus pandi seisma

Maksu- ja tolliamet peatas pettuses kahtlustatava OÜ Soldina Õlibaas kütuse aktsiisilao tegevusloa kehtivuse. Ida-Virumaal tegutseva terminalipidaja aktsiisilao luba on peatatud, kuni seda puudutavas kriminaalasjas jõustub lõplik lahend.

Maksuameti viidatud kriminaalasjas uuritakse riigilt 1,3 miljoni euro käibemaksu väljapetmist kütuseäri skeemis, mille keskmes oli Soldina terninal. Eile kirjutas Äripäev, et meie möödunud aasta kevadel paljastatud kütuseäri skeem on päädinud kriminaalasjaga ning vahistatud on toonases artiklis tutvustatud skeemimeister Marko Kalev.

Teatraalselt kohtus. Eile viibis Kalev ka kohtu all seoses ühe varasema maksupettuse kriminaalasjaga, mis puudutab arvevabrikute tegevust. Kalev oli kohtus lõbusas tujus ning poseeris kaasavõetud Salvador Dali raamatuga “Geeniuse päevik”.

Hiljutise vahistamise põhjustanud Soldina terminaliga seotud skeemi kohta ütles Kalev vaid: “Ei kommenteeri”. Kalevi ja ülejäänud 15 kahtlustatava petuskeemiga seotud Soldina aktsiisilao tegevus on alates eilsest peatatud. Peatamise aluseks on alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse säte, mille järgi võib maksuhaldur aktsiisilao tegevusloa kehtivuse peatada, kui loa omaniku suhtes on algatatud menetlus teatud süüteo kohta.

Lisaks on OÜ Soldina Õlibaas kasutanud varasema perioodi aktsiisimaksuvõla ajatamise tagamiseks enamiku oma kehtivast aktsiisilao tagatisest, mistõttu allesjäänud nn vaba tagatis ei katnud enam tema igapäevaseid kohustusi aktsiisilaona tegutsemisel.

Kütust keelatud liigutada. Aktsiisilaopidajal, kelle aktsiisilao tegevusloa kehtivus on peatatud, on keelatud ajutises aktsiisivabastuses oleva aktsiisikauba vastuvõtmine, lähetamine ning aktsiisikauba tootmine. Soldina terminali puhul on aktsiisikaubaks vedelkütus.

Soldina Õlibaas OÜ on ainus aktsiisiladu, kelle tegevus on hetkel peatatud.

Soldina Õlibaasi osalust hoiab enda nimel advokaadibüroo, kes peidab tegelikku omanikku. Äripäevale on vihjatud, et terminalis tegutsevad Marko Kalev ja tema äripartner Jürgen Jävik, kes alles tänavu ­augustis omandasid firmade kaudu ka Rakvere terminali. Järvik erinevalt Kalevist kriminaalasjas kahtlustust saanud ei ole.

Hetkel kuum