Ave Lepik • 16. november 2012 kell 5:30

Inspektsioon: rohkem tööõnnetusi, vähem tööhaigestumisi

Kolmandas kvartalis registreeris tööinspektsioon ligi tuhat tööõnnetust, mida on kümnendiku võrra rohkem kui mullu samal ajal.

Samuti registreerisid tööinspektorid 36 kutsehaigestumise ja tööst põhjustatud haigestumise juhtumit, mida on kolmandiku võrra vähem kui möödunud aastal.

Tööinspektsioon registreeris kolmandas kvartalis 998 tööõnnetust, lisaks on täpsustamisel veel 65 õnnetusjuhtumi asjaolud. Neist 841 olid kerged, 155 lõppesid raske kehavigastusega ning kahe tagajärjeks oli töösurm. Võrreldes 2011. aasta III kvartaliga on registreeritud tööõnnetuste arv kasvanud ligi 10%.

Enim tööõnnetusi juhtus politseinike, turvameeste, vangivalvurite, müüjate, ehitustööliste, veoautojuhtide ja kokkadega. Võrreldes aastataguse ajaga on vähenenud tööõnnetuste arv põllumajanduses.

„Tööõnnetuste vältimiseks peavad hoolsad olema nii tööandjad kui töötajad. Eriti peaks tähelepanu pöörama uutele kolleegidele. Kui nad teevad midagi ohtlikul viisil, siis tuleks reageerida,” rõhutab tööinspektsiooni töökeskkonna osakonna juhataja Rein Reisberg.

„Ehitusplatse külastades jäävad sageli silma tellingud, mis ei vasta nõuetele," rääkis tööinspektor Jako Oidermaa. "Kohati on kaitsepiirded ühe latiga; tellingute vahelised jätkukohad on lahtised, seal puuduvad laudised ja kaitsepiirded; katted on tellingutele kinnitatud nii, et tugevama tuuleiili korral tulevad kinnitustest lahti ning hakkavad tuule käes lotendama jms. Sageli puuduvad kaitsepiirded kaeviku servades, kus liiguvad töötajad. Silma on hakanud, et on unarusse jäetud juurdepääs töökohale, see toimub üle suurte ebatasasuste või üle lohakalt paigaldatud aluste, mis nõtkuvad ja kõiguvad.”

Kolmandas kvartalis registreeris inspektsioon 32 tööst põhjustatud haigestumist ja 4 kutsehaigestumise juhtumit. Sh diagnoositi haigestumine näiteks õmblejatel, lüpsjatel ning masinate ja seadmete juhtidel. Haigestumiste arv on kolmandiku võrra langenud võrreldes mullu sama ajaga, kui tuvastati 55 haigestumist.

Tänavu võib haigestunuid tegelikult olla rohkem, kuid mõned neist püüavad töökoha kaotamise hirmus oma haigusi varjata.

Hetkel kuum