• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Komisjon: firmad võiksid annetada

  Eile õhtul saatis riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste justiitsminister Kristen Michalile komisjoni ettepanekud, millest võiks lähtuda erakondade rahastamise seaduse eelnõu muutmisel. Üks ettepanek tooks taas tagasi ettevõtete annetused.

  Komisjon leiab, et tuleks avada arutelu juriidiliste isikute annetuste legaliseerimise teemal.
  „Juriidiliste isikute annetuste legaliseerimisel tuleks annetustele ette näha konkreetsed tingimused, sealhulgas kaaluda erinevaid tingimusi, nt summapiiri kehtestamist ja ülekande viisi,” seisab ministeeriumile saadetud kirjas.
  Ka leiab komisjon, et erakonnaseaduses on vaja täpsustada ja täiendada keelatud annetuste loetelu ja sisu ning erakonnale sularahas tehtud annetuste ülempiiriks võiks seada 1200 eurot inimese kohta aastas.
  Lisaks leiab komisjon, et tuleks täpsustada ja vajadusel täiendada erakondade rahastamise järelevalve komisjoni pädevust ning muuta karistused reeglite rikkumisel efektiivsemaks.
  Komisjoni kirjas seisab ka ettepanek vähendada valimiskampaania kulusid, näiteks sellele rahalise piiri seadmisega. Samuti soovitab komisjon kaaluda valimiskampaania mahu piiramist.
  „Mahupiiri või keelu kehtestamine kulukamatele reklaamiliikidele, eeskätt telereklaamile kommertskanalites. Meediareklaami hanke tegemine riigi poolt. Igale erakonnale, kes osaleb valimistel, tagatakse võrdne osa reklaampinnast või ajast. Välireklaamiks kõigile valimistel osalevatele erakondadele ühtsete tingimuste ja võrdsete võimaluste loomine,” loetleb komisjon ettepanekuid.
  Komisjon soovitab kaaluda ideed, tellida valimiskulude tõhusamaks kontrollimiseks audit erakonna, valimisliidu ja üksikkandidaadi valimiskuludele sõltumatu hinnangu saamiseks. Auditi tellijaks oleks erakondade rahastamise järelevalve komisjon.
  Komisjon on seisukohal, et võiks leida võimalusi erakondadele ettenähtud riigieelarvelist toetuse vähendamiseks ning nende õiglasemaks jaotamiseks. Komisjoni seisukoht on, et riigitoetust tuleks riigikogu valimistel osalenud erakondade vahel õiglasemalt jagada ja kehtiv süsteem vajaks muutmist nii, et püsivat riigitoetust jagatakse lisaks riigikogus esindatud erakondadele ka erakondadele, kes on saanud riigikogu valimistel 2,5-5 % toetusele vastava mandaadi.
  Samuti pakub komisjon, et erakondade maksuvõlad tuleks tasaarveldada riigieelarvest saadavast toetusest. Erakondadele tuleb kehtestada positiivse netovara nõue ja vähendada valimistel kautsjonit, et luua kandidaatidele võrdsed võimalused. Praegune regulatsioon seab üksikkandidaatidele raske rahalise koormuse.
  Põhiseaduskomisjon küsis arvamust kümnetelt ühendustelt ja organisatsioonidelt. Põhiseaduskomisjon palus ministeeriumil seaduseelnõu projekt koostada 1. märtsiks 2013.
  Mida arvasid osapooled juriidiliste isikute annetuste lubamisest?
  IRLOleme skeptilised juriidiliste isikute annetuste lubamise osas, hetkel ei ole esitatud selleks kaalukaid argumente.
  KeskerakondEesti Keskerakonna fraktsioon teeb ettepaneku lisada kristlike demokraatide ettepanekule reservatsioon, et erakondi tohivad rahastada juriidilised isikud, mis kuuluvad ainult Eesti kodanikele.
  SDESDE pooldab enne otsuse tegemist põhjalikku arutelu. Peame oluliseks, et juriidiliste isikute annetused ei asuks moonutama esinduskogude tegevuses valimistel väljendatud rahva tahet.
  ReformierakondEesti Reformierakond fraktsioon leiab, et põhiseaduskomisjoni esitatud ettepanekute kataloog on hea lähtekoht, mille pinnalt arutada edasi võimalikke muudatusi erakonnaseaduses.
  Õiguskantsler Indrek TederEsmalt võiks poliitikas osalejate rahastamise osas kaaluda, kas üldse jääda senise rahastamisallikate range piiramise süsteemi juurde, mida siis pidevalt täiendada. Samas pean vajalikuks rõhutada, et järjekordne kontrolli ja järelvalve tihendamine ei pruugi anda pikemas perspektiivis poliitilise konkurentsi suurendamiseks ning ka demokraatia toimimiseks piisavat tulemust. Kuigi selline kontrolli ja järelevalve ületähtsustamine on tavaline, on see tee tõenäoliselt ka kaugenemine vabadusühiskonnast.
  Riigikontrolör Mihkel OviirLeian, et see ei ole siiski otstarbekas: juriidilistel isikutel ei saa olla iseseisvat tahet. Lõppkokkuvõttes esindavad nad konkreetsete füüsiliste isikute tahet, kellel on jätkuvalt võimalus enda maailmavaatest või soovist lähtuvalt annetada erakonnale füüsilise isikuna.Kui aga on siiski vastupandamatu soov lubada juriidilistel isikutel poliitika tegemiseks annetada, siis pakuksin välja mõnevõrra uue lähenemise. Kuna viimasel ajal on palju juttu olnud vajadusest toetada maailmavaate edendamist jne, siis võiks teha ühe maailmavaate edendamise fondi, kuhu saaks poliitilise mõtte arengust huvitatud juriidilised isikud annetada.Sellest fondist saaks võrdsetel alustel taotleda maailmavaate edendamise projektideks raha erinevad maailmavaate edendamisega ja poliitilise mõtte arendamisega tegelevad mittetulundusühingud. Fondile tehtavad annetused läheksid n-ö ühte potti ega oleks kitsalt fookustatud – nad teeniksid üldist laiemat harimise ja edendamise huvi.Ettepanek: Jätkata senises korras, kus annetusi erakondadele saavad teha füüsilised isikud. Kui on tingimata soov lubada annetada ka juriidilistel isikutel, siis teha selleks spetsiaalne poliitilise mõtte arendamise fond, kuhu laekuv raha ei ole konkreetse sihiga, vaid teenib laiemaid maailmavaate arendamise huve.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Vastukaja: rahandusminister viskab krüptobeebi koos vanniveega välja
Virtuaalvääringu teenuste valdkonda ei tuleks poliitilisel tasemel häbiplekistada ja hävitada, kirjutab advokaadibüroo LEXTAL partner Rauno Kinkar vastukajana rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse äsjasele väljaütlemisele.
Virtuaalvääringu teenuste valdkonda ei tuleks poliitilisel tasemel häbiplekistada ja hävitada, kirjutab advokaadibüroo LEXTAL partner Rauno Kinkar vastukajana rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse äsjasele väljaütlemisele.
Valge Maja hoiatab järgmise finantskriisi eest
Valge Maja hoiatas reedel, et Kongressi saamatus suurendada riigivõla piirmäära võib viia majanduse langusesse ja kriitiliste riigiteenuste kärpimiseni, vahendab Reuters.
Valge Maja hoiatas reedel, et Kongressi saamatus suurendada riigivõla piirmäära võib viia majanduse langusesse ja kriitiliste riigiteenuste kärpimiseni, vahendab Reuters.
Venemaal algas AstraZeneca vaktsiini tootmine
Venemaal Moskva oblastis Puštšinos algas AstraZeneca koroonavaktsiini tootmine ravimifirmas R-Farm, teatab TASS.
Venemaal Moskva oblastis Puštšinos algas AstraZeneca koroonavaktsiini tootmine ravimifirmas R-Farm, teatab TASS.
Rahandusministri arvates võiks rahapesu andmebüroo litsentside andmise peatada
Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on virtuaalvääringu teenuste pakkujatega seotud rahapesu ja terrorismi rahastamise riskid Eestis kasvanud ja praegune olukord vajab riigi kiiret tegutsemist.
Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on virtuaalvääringu teenuste pakkujatega seotud rahapesu ja terrorismi rahastamise riskid Eestis kasvanud ja praegune olukord vajab riigi kiiret tegutsemist.