• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Mida soovida, kui "häid jõule" solvaks?

  Eestis ei ole erinevate rahvaste pühade tavade järgimine, kartuses solvata teiste religioonide esindajaid, muutunud valdavaks. Samas näitab partneri religiooni kommete teadmine ja tundmine lugupidamist.

  Juutide hannukah ja hindude diwali sisaldavad palju elemente, mida lääne jõuludki. Seoses pühade kommertsialiseerumisega on hakanud tavad ka järjest enam ühte sulama.
  Hannukah ajal tehakse mitmel pool täpselt sama moodi kingitusi nagu lääne jõulupühadel. Samuti on Ameerika populaarkultuuris tulnud pühade kohta kasutusele termin Christmukah, mida kasutatakse eriti peredes, kus üks vanematest on juut ja teine kristlane  Moslemite jaoks aga on Jeesus Kristus küll üks prohvetitest, kuid jõule kui Kristuse sünnipäeva nad ei tähista.Siinkohal toob Äripäev välja mõned religioossed pühad, mida tähistatakse jõulude läheduses ja millel on jõuludega sarnaseid jooni.
  Jõulud/paganate yuledMillal: Jõuluaja kestust on arvutatud erinevalt, tavaliselt toomapäevast ehk 21. detsembrist kolmekuningapäevani ehk 6. jaanuarini. Kiriklikult tähistati algselt Kristuse sündimist 6. jaanuaril, alates 354. aastast aga 25. detsembril.Mida soovida: Häid pühi. Häid jõule.
  Eestis on jõulud üks tähtsaimaid rahvakalendri pühi, tähistades talvist üleminekut lühenevatelt päevadelt päikese uuele võidule. Eesti rahvakalendri andmebaasi järgi tuleneb sõna jõulud muinasskandinaavia sõnast jul (vanainglise nimetus yule). Mitmel pool Lõuna-Eestis (Võru-, Setu- ja Mulgimaal) kutsuti jõulusid varem ka teise, vanema nimetusega talvistepühad, talvsi-, taliste-, talsipühad, mis sarnaneb balti ja slaavi nimetustega. Jõulud ei ole seotud rangelt Kristuse sünnipäevaga.
  Toidud: hapukapsad, kartulid, verivorst, sealiha, piparkoogid
  HanukaMillal: Juudid kasutavad Kuukalendrit. Hannukah algab selle järgi kislevi kuu 25. päeval. Gregoriuse kalendri järgi on see aga liikuv püha. 2012. aastal algas see 8. detsembril ja lõppes 16. detsembril. 2013. aastal algab see aga 27. novembril ja lõppeb 5. detsembril
  Mida soovida: Hag Hanuka sameah!Hannukah on juutide valguse ja imede püha. Selle juured ulatuvad 2. sajandisse, mil tuli võimule Süüria kuningas Antiokos IV Epifanes, kes otsustas hävitada juudi rahva religiooni. Juute sunniti kummardama ebajumalate kujusid, keelati toora lugemine, ümberlõikamine ja pühade pidamine.
  Modini külas elas aga preester Matityahu, kes keeldus korraldustele allumast. Koos suguvõsaga korraldas ta ülestõusu. See kestis 24 aastat. Juutide väesalk kasvas pidevalt. Otsustava lahingu Bet-Horoni asula lähedal nad võitsid.Jeruusalemma tempel puhastati ebajumalatest ja see vajas uuesti pühitsemist. Selleks oli tarvis küünlajalga. Põletamiseks leiti vaid üks kann pühitsetud õliga, millest oleks jätkunud üheks päevaks. Uue õli pühitsemine oleks võtnud kaheksa päeva aega, kuid juudid ei saanud enam oodata, rahvas oli kogunenud Templiõue, et pühitsemisest osa võtta. Süüdati see vähene õli ja sündis ime - see põles täpselt kaheksa päeva, ehk uue õli valmimiseni ja pühitsemiseni.Hannukah’ pühitsemisega kaasneb üheksaharulises küünlajalas menorah’ küünalde süütamine. Igal õhtul lisatakse menorah’i päikseloojangu järel uus küünal, viimasel päeval põleb küünlajalas kaheksa küünalt. Üheksandat küünalt (mida kutsutakse smamash’, teener), kasutatakse teiste süütamiseks. Elektrilambid ei asenda elavat leeki – traditsioon nõuab tuld.Eesti juudi kogukonna teatel tähistatakse tänapäeval juutide rõõmupüha ka teiste rahvaste osavõtul. Esimese tule süütamisele kutsutakse näiteks kõrgeid riigiametnike. Valguse võit pimeduse üle sümboliseerib Toora valgust, mis paistab üle terve maailma.
  Toidud: Traditsioonilised Hannukah toidud on praetud õlis. Paljudes juudi majapidamistes on eriti populaarsed kartulipannkoogid ja moosiga täidetud sõõrikud.
  DiwaliMillal: Diwali on liikuv püha. 2012. aastal toimus see 13. novembril, tuleval aastal toimub see 3. novembril.
  Mida soovida: Diwaali ki mubaarak ho või Shubh Deepavali.Diwali on hindude valguse festival. See on nende kõige olulisem püha, mida tähistatakse perekeskis.
  Nimi “diwali” või “divali” on lühend sõnast “deepavali”, mis tähehdanb “rida lampe”. Diwali ajal süüdatakse väikesed õliga täidetud savilambid, mis sümboliseerivad hea võitu kurja üle. Diwali kestab neli päeva. Igal Diwali päeval on erinev kombestik ning jumalannaga seotud  müüt või legend.
  Diwali traditsioonide hulka kuuluvad kaardimängud, tulevärk ja kingituste vahetamine. India majapidamistes koristatakse diwali puhuks iga nurk, et tervitada jumalanna Lakshmit. Samuti on ruumid täidetud magusate lõhnadega, sest pühade ajal kingitakse tuttavatele maiustusi.
  Toidud: Toidud erinevate Indias regiooniti, traditsiooniks on aga igal pool maiustuste söömine.
  Vene õigeusu jõuludMillal: Kuna vene õigeusklikud lähtuvad Juliuse kalendrist (nagu ka mõned teised Ida-Euroopa riigid, ülejäänud maailmas on kasutusel enamasti Gregooriuse kalender), tähistatakse vene jõule 7. jaanuaril.
  Mida soovida: Häid pühiJõulud on venelaste jaoks religioosne tähtpäev. Jõuluõhtul (6. jaanuaril) peetakse vene õigeusu kirikutes pikki teenistusi, seejärel minnakse koju traditsioonilisele jõuluõhtusöögile.
  Jõulude tähistamise traditsioon on taas au sees, kuigi paljude ateistide jaoks on eelkõige oluline aastavahetus, mil kuulatakse presidendi tervitust ning istutakse perega teleri ümber ja jälgitakse meelelahutusprogramme.
  Tõsiusklikele kristlastele eelneb jõuludele veel 40 päevane paast, mil toidulauast puudub liha. Paastuaeg lõppeb esimese tähe ilmumisega õhtutaevasse 6. jaanuraril – see on jeesuslapse sünni sümbol.
  Toidud: Õigeusklike jõuluõhtusöök on lihatu ent pidulik. Kõige olulisem osa on eriline puder, kutja. Seda keedetakse nisukruupidest (harvemini odrakruupidest, kuid tänapäeval ka riisist), millele on lisatud meevett või suhrut, rosinaid, pähkleid, piima ja isegi moosi. Kutjat süüakse ühtsuse sümboliks ühisest nõust.Traditsiooniliselt koosneb jõuluõhtusöök 12 eri toidust- see sümboliseerib kahtteist apostlit.
  Kuigi toidud varieeruvad paikkonniti, serveeritakse järgnevat:1) Seenesupp või hapukapsasupp2) paastuleib3) riivitud küüslaauk4) kausike meega5) küpsetatud tursk6) värsked aprikoosid, apelsinid, viigimarjad ja datlid7) pähklid8) aeglaselt küpsetatud oad koos riivitud kartuli, rohke küüslaaugu, soola ja pipraga9) herned10) keedetud kartulid koos hakitud peterselli ja margariiniga11) Bobalki – väikesed küpsised koos hapukapsa või mooniseemnete ja meega12) punane vein
  Autor: Laura Mallene, Rivo Sarapik
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Romek Kosenkranius: kolm probleemi, mille lahendamine toob investeeringud suvepealinna
Kohtumistel Pärnusse investeerida soovivate ettevõtjatega on koorunud välja kolm olulisemat ootust või probleemi, millele investorid lahendusi ootavad, kirjutab valimisliidu Pärnu Ühendab esinumber kohalikel valimistel Romek Kosenkranius vastuses Äripäeva küsitlusele.
Kohtumistel Pärnusse investeerida soovivate ettevõtjatega on koorunud välja kolm olulisemat ootust või probleemi, millele investorid lahendusi ootavad, kirjutab valimisliidu Pärnu Ühendab esinumber kohalikel valimistel Romek Kosenkranius vastuses Äripäeva küsitlusele.
Merko alustab Uus-Veerennis viienda etapiga
Merko Ehitus teatas esmaspäeval börsiteate vahendusel, et käivitab Tallinnas Uus-Veerenni korteriarendusprojekti viienda etapi.
Merko Ehitus teatas esmaspäeval börsiteate vahendusel, et käivitab Tallinnas Uus-Veerenni korteriarendusprojekti viienda etapi.
Raadiohommikus: verelaskmine aktsiaturgudel ja ämbrid LHV märkimisõigusega
Teeme värske kokkuvõtte verelaskmisest maailma aktsiaturgudel ja proovime hinnata, kas oleme sisenemas karuturule või on hoopis tegemist hea ostukohaga.
Teeme värske kokkuvõtte verelaskmisest maailma aktsiaturgudel ja proovime hinnata, kas oleme sisenemas karuturule või on hoopis tegemist hea ostukohaga.
Skandaalne Theranos kulutas vilepuhuja jälitamisele 150 000 dollarit
USA ärimaailma üks oodatumaid kohtulahinguid on tuure kogumas - sel nädalal andis oma ütlused vereproovi revolutsiooni lubanud Theranose ekstöötaja ning vilepuhuja Erika Cheung, vahendab CNN.
USA ärimaailma üks oodatumaid kohtulahinguid on tuure kogumas - sel nädalal andis oma ütlused vereproovi revolutsiooni lubanud Theranose ekstöötaja ning vilepuhuja Erika Cheung, vahendab CNN.