7. oktoober 2013 kell 21:00

Börs trahvis Nordeconi

Nordecon ei teavitanud oma aktsionäre kohtuvaidlusest, mistõttu trahvis Tallinna börsi noteerimis- ja järelevalvekomisjon ehitusfirmat 2000 euroga.

Augustis kirjutas Äripäev, et börsifirma väikeosanik Aivar Noormets esitas mullu Nordeconi vastu hagi, sest soovis vahetult enne majanduskriisi puhkemist oma osalust müüa, ent ehitusettevõte jättis talle toona 8,5 miljonit krooni maksmata.

Mais jõustus riigikohtu lahend, mille järgi kohustus Nordecon väikeosanikule välja maksma peaaegu 600 000 eurot. Nordecon ei teavitanud börsi kaudu aktsionäre sellest lahendist ega kohtuvaidlusest.

Suvel ütles Tallinna börsi emitenditeenuste juht Kalle Viks, et Nordecon ei pea kohtuteemadest teavitama, sest tegu poleks aktsia hinda mõjutava sündmusega. Augustis prognoosisid analüütikud, et kui Nordecon peaks 600 000 eurot maksma, neelaks see peaaegu kümnendiku ettevõtte vabast rahast ja langetaks aktsia hinda kuni 2%. Möödunud nädalal teatas Tallinna börs, et on siiski Nordeconi 2000 euroga trahvinud.

Vaidlus võib jätkuda. Nordeconi juhatuse esimees Jaano Vink ütles, et nad maksavad trahvi ära, kuid nad saavad kolm otsust vaidlustada. “Analüüsime järelevalvekomisjoni otsust ning pärast oskame paremini hinnata, kas trahv on õiglane,” sõnas Vink. Ka finantsinspektsiooni turujärelevalve divisjoni juht Kristjan-Erik Suurväli lisas, et tegemist pole veel jõustunud leppetrahviga.

Noormetsa sõnul näitab trahv, et börsiettevõtte käitumine nende kahjuks tehtud riigikohtu lahendi täitmata jätmisel on süstemaatiline ja pahatahtlik. “Börsi järelevalvekomisjoni otsus näitab, et Nordeconi käitumine kogu selle loo raames vääribki laiemat tähelepanu olukorras, kus nad otsivad järjepidevalt võimalusi hoiduda kohtulahendi täitmisest,” lisas Noormets.

Nordecon tegi Noormetsale tasaarveldusettepaneku. Noormets sõnas, et kuna riigikohtu lahend on olemas, siis on vaidlus lõppenud, ega nõustunud tasaarveldusettepanekuga. Seetõttu on endiselt tõenäoline, et Nordecon peab maksma üle poole miljoni euro.

Finantsinspektsioon: siseteabe avaldamine on emitendi kohustus

Siseteabe ja muu korraldatud teabe avaldamine on börsiemitendi kohustus, teatas finantsinspektsiooni turujärelevalve divisjoni juht Kristjan-Erik Suurväli.Suurväli rõhutas, et väärtpaberituru seaduse kohaselt on börsiettevõtted kohustatud viivitamata avalikustama otseselt emitenti puudutava siseteabe. Ta täpsustas, et siseteave on avalikustamata täpne teave, mis otseselt või kaudselt puudutab aktsiat või selle emitenti ja mis avalikustatuna võib tõenäoliselt oluliselt mõjutada aktsia või sellega seotud tuletisväärtpaberi hinda.“Seega, kui kohtuotsus või ka pooleliolev kohtuvaidlus kvalifitseerub siseteabeks, siis tuleb börsiemitendil see avaldada. Silmas tuleb seejuures pidada vähemalt kahte momenti: kas fakti mõju on hinnatundlik ja kas tegu on seni avalikustamata faktiga,” sõnas Suurväli ja lisas, et kohtuotsus on fakt.Suurvälja sõnul peab kohtuotsuse hinnatundlikkuse hindamisel börsiemitent võtma aluseks, kas kohtuotsuse investoritele avalikustamine võib oluliselt mõjutada aktsia hinda ning  kas selline kohtuotsus on investori jaoks investeerimisotsuse tegemisel otsustuse aluseks võetav teave.

 

Rikkumine

Mahavaikitud kohtuvaidlus 

Mullu esitas väikeosanik ­Aivar Noormets börsifirma vastu hagi, sest soovis enne majanduskriisi oma osalust müüa, ent ehitusettevõte jättis talle toona 8,5 miljonit krooni maksmata.Maikuus jõustus riigikohtu lahend, mis kohustas Nordeconi väikeosanikule välja maksma ligi 600 000 eurot.Nordecon ei teavitanud börsi kaudu aktsionäre ei lahendist ega kohtuvaidlusest.

 

Taust

Börs karistas ka teisi ettevõtteid

börsiettevõttele määratud karistus ja rikkumine

Arco Vara, trahv 2000 eurotAvaldas aastatel 2012–2013 börsiteated, milles avalikustas teabe uute nõukogu liikmete (Toomas Tool ja Stefan David Balkin; Rain Lõhmus ja Arvo Nõges; Allar Niinepuu) valimise kohta, kuid jättis avalikustamata valitud uute nõukogu liikmete viimase kolme aasta ametikäigu lühikirjelduse, kuuluvuse äriühingute juhtorganitesse ning teabe nimetatud isikutele kuuluvate emitendi hääleõigusega aktsiate arvu kohta. Samuti emiteeris Arco Vara 2013. aastal võlakirju kogunimiväärtusega 750 000 eurot, kuid jättis eelnevalt avalikustamata teabe kavandatava võlakirjaemissiooni kohta ning pärast märkimise lõppu andmed märgitud väärtpaberite arvu kohta. Viimati nimetatud teave avalikustati alles pärast börsi järelepärimist.

Baltika, trahv 2000 eurotUudisteportaal ERR.ee  avaldas augustis uudise, mis sisaldas ASi Baltika poolt veel avalikustamata kvartalitulemusi, sh esimese poolaasta kasum ja teise kvartali puhaskasum.

Merko Ehitus, hoiatusAvaldas alles augustis börsiteate, milles teatas kontserni kuuluva olulise tütarettevõtja Tallinna Teede juhatuse liikme Richard Viiese volituste lõppemisest juba selle aasta jaanuaris seoses teenistuslepingu tähtaegse lõppemisega.

Hetkel kuum