11. november 2013 kell 21:00

Ühe tingimuse pärast uus hange

Eesti Energia kuulutas 4. novembril välja hanke, millega otsib turvaettevõtet kuni 2018. aastani. Hankega tahetakse muuta eelmise lepingu ühte tingimust.

“Hange on pooleli. Korraldame uue turvateenuse hanke, sest soovime muuta olemasoleva turvateenuse lepingu tingimusi. Nii nagu ka varasema hanke puhul, osalevad sellel Eesti suurimad turvafirmad,” lausus Eesti Energia energiamüügi kommunikatsioonijuht Katriin Loorents.

Praegu on Eesti Energial leping USS Securityga. “Hankega seotud objektide loetelu me praegu ei avalikusta. Hange ei ole veel lõpule viidud,” jäi Loorents napisõnaliseks.

Madalaim hind tõi võidu. Äripäev kirjutas mullu, et Eesti Energia turvahanke õnnelik võitja oli USS Security. Toona korraldati kaks hanget ning nende nimetused olid Narva elektrijaamade ja õlitööstuse objektide turvamine ning Eesti Energia kaevanduste objektide hange.

USS Securityle tõi võidu konkurentidest 15% madalam hind. Eesti Energia pressiesindaja Eliis Vennik ütles eelmisel aastal, et nad on hanketingimustes selgelt sätestanud soovitud teenuse tingimused ja neil ei ole põhjust hanke võitja võimekuses kahelda. Ta kinnitas, et kindlasti teeb Eesti Energia turvateenuse osutamisele järelevalvet. “Oleme esitanud teenusele karmid nõuded, kontrollime nende täitmist ning vajadusel rakendame ka sanktsioone. Oleme arvestanud, et selline teenuspartnerite vahetus ei ole lihtne ning üleminekul võib tekkida tõrkeid. Samas usume, et tegijad on pädevad ja motiveeritud ning saame võimalikud probleemid lahendatud,” lausus Vennik.

USS Security on samuti napisõnaline. “Ma olen kursis sellega, et Eesti Energia on välja kuulutanud turvahanke, aga praegu ei ole midagi kommenteerida, sest detailid ei ole veel teada,” lausus USS Security Eesti ASi juhatuse esimees Sven Nuutmann.

Ta ei osanud ka öelda, mis objektidele turvateenust soovitakse. “Ma ei ole lõpuni kursis, mis objektid need on, sest esialgu on seal toimumas eelvoor. Osaliselt võivad olla küll samad objektid, mida praegu turvame,” märkis Nuutmann. “Seal oli vajalik ühe punkti muutmine ja selleks oli vaja välja kuulutada uus hange, teistmoodi ei saa tingimusi muuta. Rohkem selle koha pealt ei tahaks kommenteerida.” Mis punkti sooviti muuta, Nuutmann ei saanud öelda. Küsimusele, kas see on tavapärane, et soovitakse punkti muuta, vastas ta, et asja tuleb läbipaistvamaks muuta. “Kui asju tahetakse teha selgelt ja läbipaistvalt, tuleb teha hange. Teine võimalus on, et üritatakse jõuda kokkuleppele, et ei muudeta midagi, aga praegu oli muutmine vajalik. Selleks, et teha läbipaistvalt, oli ainuke võimalus riigihange,” selgitas Nuutmann.

Konkurendid osalevad. “Info Eesti Energia uuest turvahankest tuli üllatusena, sest meile teadaolevalt peab eelmisel aastal välja kuulutatud turvahanke lepinguperiood veel kestma,” lausus ASi G4S Eesti juhatuse esimees Priit Sarapuu. “Mahukate riigihangete puhul on tavapärane mitmeks aastaks sõlmitav leping, mis tagab kindlustunde nii teenuse pakkujale kui ka tellijale.”

Selline strateegiliselt olulise objekti valvamise lepingu katkestamine või enneaegne lõpetamine on Sarapuu sõnul turvavaldkonnas esmakordne. “Kindlasti osaleme uues hankes ning oleme jätkuvalt seisukohal, et riiklikult oluliste objektide turvapartneri valikul ei saa madalaim hind olla otsustav argument,” märkis Sarapuu.

Securitas Eesti ASi juhatuse liige Jaanus Pajumaa ei osanud öelda, miks uut hanget korraldatakse ja mis objektidele turvateenust soovitakse. Ka Securitas Eesti osaleb hankes.

 

Tasub teada

Osaleda soovijad ootavad edasipääsu

Osaleda saab turvaettevõte, kes osutab Eestis mehitatud ja tehnilise valve ning turvasüsteemide hoolduse ja paigalduse teenuseid ning kelle vastavate teenuste viimase kolme aasta käive kokku on 10 miljonit eurot, millest valveteenuste maht moodustab vähemalt 90%.Soovi korral hankes osaleda sai ettevõtte volitatud esindaja digiallkirjaga saata taotluse e-postiga hiljemalt 8. novembriks. Nõuetele vastavale taotlejatele saadetakse kvalifitseerimise ja hanke tingimused hiljemalt 13. novembril kell 16.00.

Allikas: Eesti Energia

Hetkel kuum