Sirje Rank • 14. november 2013 kell 9:09

Euroala kidur kasv võttis taas hoogu maha

Saksamaa majanduskasvu aeglustumine ja Prantsusmaa SKP ootamatu kahanemine tõmbasid kolmandas kvartalis alla kogu euroala kasvunumbrit.

Saksamaa majanduskasv aeglustus kvartaalses võrdluses ajavahemikul juulist septembrini teise kvartali 0,7%-lt 0,3%-le, Prantsusmaa SKP kahanes 0,1%.

Eurostati täna avaldatud andmeil aeglustus euroala majanduskasv kolmandas kvartalis teise kvartali 0,3 protsendilt 0,1%-le.

Kõik see näitab, et rahaliit toibub kriisist väga visalt – töötus on 12,2% tasemel rekordiline ning deflatsiooniohu tõrjumiseks kärpis Euroopa Keskpank läinud nädalal euroala enim jälgitud baasintressi niigi rekordmadalalt tasemelt nullile veelgi lähemale.

"Prantsusmaa numbrid on suur pettumus ja tõendus, et euroala kriis ei ole läbi," ütles Dekabanki ökonomist Andreas Scheuerle agentuurile Bloomberg. "Regiooni toibumine on väga habras. Saksmaal läheb päris hästi, aga kasvu tempo pole kaugeltki rõõmustav."

Itaalia majandus, mis on euroalal suuruselt kolmas, kahanes kolmandas kvartalis 0,1%. Hispaania majandus sai langusest välja ja kasvas eelnenud kvartaliga võrreldes 0,1%.

Eestis oli majanduskasv kvartali baasil 0,4%, Lätis ja Leedus vastavalt 1,2% ja 0,1%.

Saksamaa kolmanda kvartali majanduskasvu vedas kodumaine tarbimine, teatas täna Saksa föderaalne statistikaamet. Kasvasid investeeringud seadmetesse ja ehitusse ning kasvu näitasid ka era- ja avaliku sektori tarbimine. Import kasvas, ekspordikasv tammus paigal.

Eile teatas Euroopa Komisjon, et kavatseb teha süvaanalüüsi Saksamaa suure jooksevkonto ülejäägi põhjustest. Kui Saksamaa investeerib ja tarbib vähem kui võiks, kannatab sellest nii riik ise (lagunev infrastruktuur) kui raskustes euroala riigid, mis üritavad end ekspordi abil uuesti jalgele saada.

"Euroala majanduse toibumine on väga aeglane protsess," ütles AMN Amro Banki analüütik Nick Kounis. "Majanduskasvu toibumine ei paista piisavalt tugev, et inflatsioon lähiperspektiivis Euroopa Keskpanga sihiks seatud tasemele (2%) kergitada. Nii hoiavad madalad kasvunäitajad üleval võimalust, et Euroopa Keskpangal tuleb veelgi samme astuda."

Eurostati esialgsel hinnangul aeglustus euroala inflatsioon oktoobris 0,7%-le. Täpsustatud andmed avaldab Eurostat homme.

Hetkel kuum