Noortele 0-sissemaksega kodulaen. Lisatagatiseta!

17. jaanuar 2014, 00:00

Noored spetsialistid ja noored pered saavad sihtasutuselt KredEx taotleda käendust, millega saab pangast lisa­tagatiseta kodulaenu võtta alates 10protsendisest sissemaksest. Turuliider Swedbank, kes KredExi pakutavat kodulaenu käendust ei kasuta, pakub enda väitel samu tingimusi.

10% sissemakse asemel vajame aga 0-sissemaksega kodulaenu võimalust lisatagatise kohustuseta. Pakkugu seda võimalust siis pangad, kes on meil Euroopa ühed edukamad ja paremini kapitaliseeritud, nagu selgub tänasest luubiloost, või pakkugu riik KredExi kaudu.

Sõltutakse teistest. Praegu saavad 0-sissemaksega kodu osta noored, kel on võimalik pangale seada lisatagatis. Noored sõltuvad sellest, millised on nende lähisugulaste võimalused ja põhimõtted lisatagatise seadmisel. Võib öelda, et laenu ei peakski saama inimene või perekond, kes ei suuda 10% sissemakset kokku koguda. See on vale suhtumine. 10 000 või 20 000 euro kogumine võib võtta aastaid või osutuda lausa võimatuks. Väljaspool Tallinna on vajalik summa väiksem, aga nii ka sissetulek.  Noorel tuleb maksta kogu aeg parasjagu kasutatava elupinna üüri ja kanda muid elamiskulutusi. Võib küll välja pakkuda, et noored elagu säästlikult, kuni raha laenuvõtmiseks koos. Kuid noorus on just aeg, mil maailma avastada, mitte kodus makarone süüa. Ka auto ei ole paljude jaoks luksus, vaid hädavajalik liiklemis­vahend. Auto pidamine aga pärsib kiiret rahakogumist. Lisades kohustused, nagu laste kasvatamine, õppelaenud jm, ei pruugi suurte summade kogumine realistlik olla.

Oma kodu soetamine Eestis on kindlasti oluline argument, mis hoiab noori ja edukaid inimesi kodumaal või toob neid maailma avastamise järel siia tagasi, niisiis üks väljarändemure lahendusi.

See pole mingi kingitus. 0-sissemaksega kodulaenu võimalus ei peaks olema kõigil noortel palgasaajatel vanuse järgi. KredEx või pank koostagu mõistlikud kriteeriumid, mis on riskide hindamisel vajalikud. 0-sissemakse peaks abistama vaid esimese ja isiklikuks elamiseks kinnisvara soetamisel, mitte soetust investeerimise eesmärgil.

0-sissemaksega laenu näol pole tegemist kingitusega! Laenu ja intressid maksab ju ikka laenuvõtja. Eeldus, et 0-intress muudab laenuvõtja vähem hoolsaks ja suurendab tohutult riske, ei ole põhjendatud. Haamri alla läheb halvimal juhul ju ikka seesama kodu, mida noored rajada soovivad. Võita oleks aga palju – noortele mitu head aastat oma kodus, mille ostmine muidu edasi lükkuks, pangale aga lojaalsed kliendid ja riigile elanikud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2014, 19:50
Otsi:

Ava täpsem otsing