Mõis: sain rikkaks, kui Hansapank börsile läks

Kaisa Gabral 19. veebruar 2014, 11:55

Ettevõtja Jüri Mõis märkis Äripäeva Gaselli kongressil, et parimaks ettevõttest väljumise käiguks on IPO, lisaks teeb see ka veel rikkaks.

"Mina tean hästi, mis see gasell on. Hansapanga aegadel oli kuus kuud järjest nii, et iga kuu lõpus oli pank kolm korda suurem kui kuu alguses. See on tohutult kihvt tunne," rääkis Mõis.

"Kui on selline tunne, et öö on liiga pikk magamiseks, et tahaks juba hommikut, et asjaga edasi minna – see on õige tunne, siis te olete veel gasellid," selgitas Mõis Gaselli kongressil.

Samas nentis ta, et gasell ei saa olla igavesti, keegi ei jaksa seda. Ja sellepärast peab Mõis oluliseks ka oskust ettevõttest väljumiseks. "Gasell võtab ju suuri riske, kogu tema vara ja isiklikud käendused on sinna panditud, tema sõbrad ja lähedased, tema töökoht ja kogu elu on sellega seotud. Kui juhtub mingi rike näiteks, siis sa võid kaotada korraga kõik. Tahes-tahtmata hakkavad need mõtted sind ühel päeval vaevama. Isikliku riskijuhtimisega tuleb hakata varakult tegelema," rääkis Mõis.

Iga ettevõtja unistus ja parim viis ettevõttest väljumiseks on tema hinnangul just IPO. "IPO, börsile minek, see on alati kõige parem ja see peaks olema ettevõtja unistus. IPO käigus saab kümne aasta kõige optimistlikuma raha kohe kätte. Ettevõtja mõtleb alati, et kas ta saab raha kätte dividendidena või IPOga. IPO teeb rikkaks, mina sain rikkaks, kui Hansapank läks börsile," märkis Mõis. Samas lisas ta, et alati äri muidugi ka ei õnnestu ja ärimaht pole samuti alati nii suur.

Teine väljumise võimalus on Mõisa sõnul müük või ühinemine. Kolmas võimalus on ettevõtte pärandamine, kuid ise peab ta seda versiooni halvaks. "Pärandamisega on probleeme. Oma laste eest ei tohi elu ära elada ja nende elu ette määrata. Laps satub oma isa või ema ärijuhiks pärandamisega," rääkis Mõis. Tema sõnul pole ka otsustamine sellise variandi puhul kõige parem ja objektiivsem. "Sisuliselt vanaema kulmuliigutamise järgi võidakse otsust teha," lisas ettevõtja.

Suurettevõtja nentis, et pole kunagi olnud Gaselli TOPis esiotsas, samuti pole ta kunagi teenemärke saanud.

Gasellidel soovitas ta lennata kõrgelt, kuid pani kõigile südamele, et kindlasti tuleb mõelda ka turvalisele maandumisele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. February 2014, 15:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing