16. aprill 2014 kell 15:08

Kes on rikkaim self-made soomlane?

Septembris Äripäeva konverentsil Äriplaan 2015 üles astuv Soome ettevõtlusikoon Björn Wahlroos on ükskõik millise mõõdupuu järgi Soome mõjukaim ettevõtja.

Soome ettevõtlusikoon Björn Wahlroos on kolme suurettevõtte nõukogu esimees ja osanik ning  rikkaim soomlane, kes on oma varanduse ise kogunud.

Nordea, Sampo Grupi ja UPMi nõukogude esimehe Wahlroosi  vara hinnatakse enam kui poolele miljardile eurole. Tema juhitud kontsernide tütred tegutsevad ka Eestis: If Kindlustus, Mandatum Life, Nordea Pank, UPM-Kymmene Otepää AS jt.

Wahlroosi iseloomustab anne teha suurt raha. Ta on viimaste avaldatud andmete järgi Soome ühe suurima, ligi 10 miljoni eurose aastatuluga  ettevõtja, aastatuludelt kuuendal kohal. Pole ime, et tema äsjane otsus Soomest soodsama maksukliimaga Rootsi elama kolida Soome rahvast ebameeldivalt üllatas.

Soome ärileht Arvopaperi  tegi mullu huvitava arvutuse. Ta esitas küsimuse: kas kümme aastat tagasi raha paigutanud investor oleks teeninud rohkem Wahlroosiga investeeringuid kaasa tehes või hoopis legendaarset Ameerika investeerimisguru Warren Buffetit usaldades.

Tulemus ei jätnud mingit kahtlust kumb võitjaks osutus. Kümme aastat tagasi Wahlroosile panuse teinud investor oleks teeninud 635 protsendilist tootlust, samas kui Buffetiga oleks võit olnud vaid 98 protsenti. Wahlroosi usaldanu oleks kasvatanud oma algpanust 7,3-kordseks!

Liiati on Buffeti ettevõte Berkshire Hathaway tuntud selle poolest, et ei maksa dividende, mida on juhtunud vaid korra, samas kui Wahlroosi ettevõtted teevad seda heldelt.

Wahlroosi tuntaksegi kui meest, kes tõstab väärtust kõikjal, kuhu ta käed külge paneb. 1985 – 1992 oli Wahlroos Soome Ühispanga eesotsas, kus teda tunti kui nõudlikku ja ausat juhti, kellele meeldisid  väljakutseid esitavad alluvad. Muu hulgas sai ta kuulsaks sellega, et palkas mitmeid hiljem säravat karjääri teinud naisjuhte.

Tallalakkujaid Wahlroos enda sõnul ei kannata. Kommenteerides Sampo ülevõtmist, on Wahlroos märkinud, et suurimaks väljakutseks oli juhtimine – tema eelkäija oli loonud maatriksorganisatsiooni, mis Wahlroosi sõnul oli mõeldud selleks, et mitte kedagi koondada. „Siis saabusin mina ja kahe kuuga lasin vähemalt pooled juhtidest lahti,“ sõnas Wahlroos intervjuus Wall Street Journalile.

Vaid kümnekonna aastaga on mees kunagi riigiomandusse kuulunud Sampo kontserni  turuväärtust kolmekordistanud, viies selle 18 miljardi euroni.  Kui Wahlroosi juhitav Mandatum 2001. aastal Sampo kontserniga ühines, sai Wahlroosist uue ettevõtte tegevjuht ja suurim üksikisikust aktsionär. Viis aastat tagasi sai temast kontserni nõukogu esimees.

Kontserni kuuluv If Kahjukindlustus on 3,6 miljoni kliendiga Põhjamaade juhtiv kahjukindlustaja, millele kuulub omakorda veerand Taani suurimast kahjukindlustajast Topdanmark.

Sampol on 21 protsendiline osalus Põhjamaade suurimas pangas Nordea. Sellegi ettevõttega on Wahlroos imet teinud. 39 miljardi eurose turuväärtusega Nordea on Helsinki börsi kõige väärtuslikum ettevõte, mille aktsia on viimase viie aastaga tõusnud ligi 130 protsenti. 

UPM – kolmas ettevõte, mille nõukogu Wahlroos juhib – valis aprilli algul mehe taas tagasi nõukogu esimeheks. NASDAQ OMX’l noteeritud energia- ja paberitööstushiiglase aastakäive on ligi 10 miljardit eurot ning kontsernil on kokku 21 000 töötajat üle kogu maailma.

Selle kõige juures on 61 aastane Wahlroos teinud enne eraettevõtjateed arvestatavat akadeemilist karjääri, töötades majanduseteaduse professorina nii Soome kui ka USA ülikoolides. 1979. aastal sai ta majandusteaduste doktoriks. Muide, nooruses oli Wahlroos vasakpoolne ja osales isegi kommunistlikus liikumises, kuid võttis  1970. aastate  alguses (väidetavalt pärast Nõukogude Liidu majandusega tutvumist) omaks liberaalsed põhimõtted, mida hoiab tänini.

Nõnda on Björn Wahlroos olnud kriitiline heaoluühiskondade sotsiaalmudeli suhtes, sest tema arvates ei pea praegune maksusüsteem tulevikus pingele vastu. Euroopa finantskriisis on Wahlroos näinud kogu Euroopa majandusmudeli kriisi ning majanduse riikliku elavdamise ideede kohta kinnitab ettevõtja, et  Keynesi teooria on idiootsus.

Wahlroosi väljaütlemised põhjustavad nii  Soomes kui ka Rootsis – Wahlroos on soomerootslane – tihti tormi. Märtsis näiteks käivitas ta Rootsi ja Soome lehtedes diskussiooni Soome eraisiku maksusüsteemi puudustest Rootsi ees, kus pole näiteks pärandimaksu.

Wahlroos pole Eestis avalikult esinenud kümme aastat.

Eesti suurim majanduskonverents Äriplaan 2015 toimub 24. septembril 2014 Tallinnas Nokia kontserdimajas.  Konverentsile, kus on täismahus eesti, vene ja inglise tõlge, on oodata ligi 700 osalejat, kellest enamik ettevõtete juhid. Konverentsi kavaga saab tutvuda siin. Konverentsi toetavad EMT ja Danske Bank.

 

Autor: 1321-aripaev

Hetkel kuum