Espak tiris tagasi kohtupinki

Marta Jaakson 30. aprill 2014, 15:56

AS Espak üritab 2006. aastal surnud osaniku Hans-Peet Johannesele esitatud võlanõude seekord kätte saada otse tema pärijalt Maris Johanneselt.

Espak tegi koostööd Hans-Peet Johannese firmaga Eesti Taara. Saadud teenuste eest esitas Eesti Taara arved ning nende eest maksis Espak Johannesele sularahas. Sularaha aga Eesti Taara kassasse või pangakontole ei jõudnud. Kahju tekkis seetõttu, et Johannes ei kajastanud raamatupidamises kõiki müügiarveid ja nende alusel makstud raha.

Eelmisel aastal päädis Eesti Taara juhtum riigikohtus Maris Johannesele soosiva lahendiga. Tänavu jaanuaris alustas AS Espak taas omaenda aktsionäri vastu kohtuteed, üritades seekord Hans-Peet Johannese võlanõuet kätte saada tema pärijalt ja tütrelt Maris Johanneselt.

Johannes nentis täna toimunud kohtuistungi järel koos teda esindava vandeadvokaadi Neve Uudeltiga, et kuna vaidlus on pooleli, ei ole võimalik kommentaare anda.

ASi Espak esindava Cavere õigusbüroo vandeadvokaat Kerli Kase märkis aga, et eelmise aasta riigikohtu lahend, kus hagejaks oli Eesti Taara pankrotihaldur Ene Ahas, käsitles kümne aastast aegumise tähtaega. Kase selgitas, et kui ettevõte hageb oma juhatuse liiget, kohalduvad teised aegumistähtajad. Ta lisas, et riigikohtulahend kinnitas, et nõue on aegunud, ent pärijat on võimalik hageda, kui pärandaja on toime pannud raske vea. Täna on võlausaldaja Espak esitanud nõude otse Maris Johannese vastu. Õiguslikult kehtivad Kase sõnul seekord teistsugused tähtajad.

Nüüd on hageja esindaja sõnul küsimus, mis ajast algab nõude aegumise tähtaeg, kas sellest ajast, kui valmis erikontrolli audit, mis tuvastas, et Hans-Peet Johannes on omastanud sularaha või ajast, mil Espakile selgus, et tal ei ole võimalik oma võlga kätte saada.

Hageja on seisukohal, et aeg hakkab jooksma sellest ajast, kui Espakile oli selge, et võlanõuet Eesti Taara pankrotimenetlusest kätte ei saa – alates 2013. aasta jõustunud riigikohtu lahendist, kus selgus, et Eesti Taara pankrotihalduri hagi Maris Johannese vastu jääb rahuldamata.

AS Espaki nõue Maris Johannese vastu
68 030,53 – AS Espakil Eesti Taara pankrotimenetluses saamata jäänud võlg
148 092,11 – omastas Hans-Peet Johannes sularahas

HEA TEADA
Eesti Taara juhtum
Riigikohus langetas mullu otsuse vaidluses, mis puudutas pankrotistunud väikemajatootjat Eesti Taara. Ettevõtte pankrotihalduri Ene Ahase hinnangul tekitas aastatel 1996–2006 Eesti Taara juhatusse kuulunud Hans-Peet Johannes ettevõttele 148 092 euro suuruse kahju. Kuna Johannes suri 2006. aastal, nõudis pankrotihaldur kahju hüvitamist tema vara pärijalt, tütar Maris Johanneselt. Kuna Maris Johannes polnud sellega päri, esitas Ahas tema vastu hagi kohtusse. Vaidlus lõppes eelmise aasta mai alguses riigikohtus Johannesele soodsalt.

Maris Johannes
Maris Johannes on staažikas raadioajakirjanik, kes toimetas Vikerraadios kultuurisaateid. Praegu töötab ta Tallinna TVs. Oma isalt päris Maris Johannes osalused erinevates ettevõtetes. Maris Johannes oli 2013. aasta Äripäeva Rikaste topis 283. Kohal. Eesti rikaste naiste TOP 15-st haaras ta 13. koha. Äripäev hindas tema vara väärtuseks 9,3 miljonit eurot.

Maris Johannese osalusega ettevõtted:
Spectra Kinnisvara OÜ 25%
Espak AS 23%
Valmeco AS 11%
Espak Pärnu AS 16%
Espak Viljandi AS 17%

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. May 2014, 11:36
Otsi:

Ava täpsem otsing