7. mai 2014 kell 9:22

Tulumaksutagastuse eest remont ja jalatsid

Pea pooled Eesti elanikud ostavad tulumaksutagastuse eest igapäevakaupa, sest pingeline rahaolukord ei luba säästa, selgus Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskuse uuringust.

Vastvalminud tulumaksutagastuse kasutamise uuringu järgi ei säästa 78% elanikest tulumaksutagastust ning kasutab raha jooksvate kulutuste katmiseks. Kogu raha säästab enda sõnul 11% elanikest ja 10% kavatseb panna mingi osa tagastatud tulumaksust näiteks hoiustesse, väärtpaberitesse ja pensionifondidesse.

Teabekeskuse juhataja Lee Maripuu ütles, et see on märk pingelisest rahalisest olukorrast peredes. "Tulumaksutagastust võetakse lisarahana, millele on rakendus kohe olemas." Tema sõnul on tulumaksutagastus siiski arvestatav summa, mille võiks suunata rahapuhvri tekitamiseks – praegu tuleksid paljud pered sissetulekuallika kadumisel toime vähem kui kuu. "Saadud raha säästmisele mõtleb väga väike osa elanikest," märkis ta.

Kümnendik teeb remonti

Uuringust selgus, et inimesed kasutavad tulumaksutagastust ka maamaksu tasumiseks (11%), kümnendik kasutab raha remondi tegemiseks või ehitamiseks. Mainiti ka mööbli, kodusisustuse, kodumasinate või elektroonika ning riiete ja jalatsite ostmist. Vähesed on kasutanud tulumaksutagastust enda või pereliikmete õpinguteks, reisimiseks ja harrastustele, võlgade tagasimaksmiseks või finantskohustuste vähendamiseks.

Maripuu ütles, et ka teabekeskuse teised hiljutised uurimused viitavad, et Eesti elanikel pole harjumust või võimalust säästa. "Kindlama tuleviku nimel on valmis raha säästma veidi enam kui pooled ehk 55% Eesti elanikest, kusjuures vaid 4% hindab valmidust säästmiseks suureks, 35% mõõdukaks ja 16% väikeseks. Seega võib öelda, et eestimaalaste finantskäitumist iseloomustab rahaasjade vähene ja pigem lühiajaline planeerimine," ütles Maripuu.

Pooled said tagasi alla 300 euro

Maksuametile esitas eraisiku tuludeklaratsiooni 66% küsitletutest, neist 45% üksi ja 21% ühisdeklaratsiooni. Pooltel tuludeklaratsiooni esitanutest jäi tagastatav summa alla 300 euro, kuni 50 eurot sai tagasi 17%, 51–100 eurot tagastati 13%-le ja kuni 300 eurot maksti tagasi 19%-le tulu deklareerijatest. Üks kümnest tuludeklaratsiooni esitanust sai tagasi 300–500 eurot, üle 500 euro sai tagasi samuti üks kümnest. 18% tulu deklareerinutest ei saanud tulumaksutagastust ja 4% pidi maksuametile raha juurde maksma.

Uuringu tegi Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskuse tellimusel tänavu aprillis konjunktuuriinstituut. Küsitluses osales 800 elanikku vanuses 16aastased või vanemad.

Hetkel kuum