• Jaga lugu:

  Vichmann nõuab Kruuda pankrotti

  Majanduskriisi ajal Oliver Kruudale üle 6 miljoni euro laenanud ja laenu tagasimaksmise kohta lisatagatiseks  ausõna  saanud Marcel Vichmann nõuab nüüd Kruuda pankrotti.

  Marcel Vichmannile kuuluv OÜ Moonrider esitas Harju maakohtule avalduse oma äripartneri Oliver Kruuda pankroti väljakuulutamiseks. Põhjuseks Kruuda kohustuste mittetäitmine. Kruuda väidab aga, et tal makseraskusi ei ole, on erinevad arusaamad nõude tekkimisest või tekitamisest.
  “Oliver ei ole pikemat aega oma kohustusi täitnud, mis tähendab, et ta võib olla püsivalt maksejõuetu,” lausus Vichmann. “Formaalsed tunnused selleks on, aga loodan, et kohus ajutise halduri abiga leiab varad üles ja jõuab teisele järeldusele.”
  Kruuda võla täpset suurust Vichmann ei avaldanud, öeldes vaid, et summad on suured.
  Äripäev kirjutas 2009. aastal, et Kruuda üks suurematest võlausaldajatest Vichmann on laenanud talle üle 100 miljoni krooni (6,4 miljonit ­eurot). Toona ütles Vichmann, et ta loodab raha ikka tagasi saada ja lisatagatis on tal Kruuda ­ausõna. “Mulle tundub, et see omab enam väärtust kui kohtu võimalik otsus,” ütles Vichmann toona. Nüüd ta tunnistab, et ausõna on devalveerunud. “Ausõna ei ole kokkuleppe täitmiseks piisav tagatis, ja tekib olukordi, mil kokkulepete täitmine ei ole kohustatud poole jaoks sugugi oluline,” nimetas Vichmann õppetundi Kruudaga äri ajamisel.
  Kruuda on öelnud, et nad on Vichmanniga nagu sukk ja saabas, Vichmanni sõnul praegu nad enam ei suhtle.
  Luterma pankrotiasi võib raugeda. Vichmann on ka üks suurematest võlausaldajatest Kruuda pankrotti läinud valdusfirmas Luterma, millele kuulusid Tere, Kalevi ja Rec Varade aktsiad. “Luterma pankroti alguseks oli ettevõte muudetud sisuliselt varatuks. Keegi pankrotipesast oma raha kätte ei saa,” lausus Vichmann. 2010. aastal usaldas Vichmann veel Kruudat ega taotlenud Luterma pankrotti. Toona ütles ta, et ootab paremaid aegu.
  Luterma pankrotihalduri Veli Kraavi sõnul on praegu pankrotiasjaga olukord laias plaanis selline, et võlausaldajad peaksid lõpuks ära otsustama, kas nad soovivad käimasolevaid kohtuasju rahastada või ei soovi. “Kui ei, siis lõpeb see menetlus ilmselt raugemisega,” sõnas Vichmann.
  Uus võlausaldaja Meelis Simulant. Kruuda on ka tänavu laenu võtnud. Nimelt on Kruudale kuuluvale kinnistule Keila-Joal seatud mais hüpoteek summas 300 000 eurot ASi Balti Bussi Grupp kasuks, mille omanik on Meelis Simulant. Kinnistusraamatus on kirjas, et kinnistu omanik on kohustatud alluma kohesele sundtäitmisele hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamiseks.
  Ülejäänud Kruuda kinnistutele, kaasa arvatud Nõmmel Helbe tänaval asuvatele, on seatud hüpoteegid Gerda Kruuda ja tema firma kasuks.
  “See ei ole selline jutt, millest peaks kõikidele rääkima,” lausus Simulant. Küsimusele, mis tingimustel ta raha laenas ja mis teda Kruudaga seob, vastas Simulant, et need asjad on tema jaoks isiklikud. “Ma arvan, et tal ei lähe nii hästi, aga ta saab oma asjad kindlasti korda,” lausus Simulant.
  Vichmanni pankrotiavaldust Kruuda vastu asub kohus arutama järgmisel kolmapäeval.
  Kruuda: kõik mis on küsitud, on ka tasutud
  Oliver Kruuda ütles Marcel Vichmannile laenu tasumiseks antud ausõna kohta, et ta oma ausõna alati pidanud.
  Äripartneri tegevust nimetab ta aga väljapressimiseks.
  Marcel Vichmann esitas Harju maakohtule avalduse Teie pankroti väljakuulutamiseks. Kas see tuli üllatusena? Pärast 12 aastat koostööd võib öelda, et nii ja naa. Mind on selle aja jooksul väga paljud inimesed hoiatanud, kuid mina olen alati uskunud ja tahtnud näidata, et nad eksivad. Ei tulnud välja. Neil oli õigus. Eks ta kahju on, et koostööpartner on kaotanud oma moraalse kompassi, aga seda juhtub. Tundub, et kui riigikassast enam raha ei laeku, siis muud äri pole enam jäänud kui omadelt väljapressimine.
  Miks tekkisid raskused Vichmannile võla tasumisel? Makseraskusi ei ole, on erinevad arusaamad nõude tekkimisest või tekitamisest, selle olemasolust üleüldse ja asjaoludest, kes kellele võlgu on. Alati tuleb olla tähelepanelik, kui toa ühes nurgas tsirkus käima tõmmatakse, et mis tegelikult teises nurgas toimub. Olukord muutus, kui tõusetus tõsisem arutelu ProGrupp Holdingus (pankrotis oleva Bravocomi kaubamärgi omanik, mis kuulus Kruudale, Vichmannile, Peep Põldsammule, Jaanus Kikasele – toim) toimuva ümber.Tänaseks on see tema vastutusel olnud äri pankrotis, aga mina olen sinna kaotanud väga suure summa raha.
  Samuti ei ole vastust, kuidas käsitleda viimaseid tehinguid Rocca Al Mare Suurhalli varaga. Meie ettevõtte Pivotal (üks Rocca al Mare osanikest – toim) juhatajana ei ole ta üldkoosolekut kokku kutsunud, samuti on esitamata majandusaasta aruanded.
  Olete andnud Vichmannile ­ausõna, et maksate võla ära. Mis sellest on saanud? Au­sõna on alati pidanud ja peab ka edaspidi. Kõik mis on küsitud, on ka tasutud.
  Olete Te kaotanud nüüd hea sõbra ja partneri? Lootsin intelligentsusele, vastastikusele koostööle, mitte ühepoolsele kasu­ahnusele. Olen pettunud ja kogemuse võrra rikkam, paljud  sõbrad, kes hoiatasid, saavad nüüd tõdeda: ma ju ütlesin Sulle! Vaidlus tuleb kindlasti pikk, aga eeldan, et seekord füüsiliseks ei lähe, oleme ju lugenud ka veristest kaklustest, tõsi, seda küll mitte kohtusaalis (seni).
  Arvan, et Marceli ärikäekirjale on nii Eestimaal kui ka Aseris, Armeenias ja Ukrainas väga paljudel hinnang anda.
  Kellele ärimeestest olete veel võlgu? Meelise (Balti Bussi Grupi omanik  Meelis Simulant – toim) käest olen üheks kiireks tehinguks väikese summa küsinud.
  Mille jaoks Te Meelis Simulandilt laenu võtsite? Mis tingimustel? Millal ja mis vahenditest plaanite tagasi maksta? Tagasi maksan ikka nii, nagu kokku oleme leppinud. Mul on juba pikalt müügis erinevat vara, mida omal ajal on soetatud erinevate eesmärkidega – lastele, endale –, aga soovid kõigil muutuvad ja seda kõike ei ole lihtsalt vaja.
  Kuidas hindate oma maksevõimekust? Meie kõigi maksevõimekus sõltub USA ja ELi poliitilistest suhetest Venemaaga, sanktsioonide jätkumine ja vastusanktsioonid. Majandus­sõda ei tee ühtegi ettevõtjat õnnelikuks. Samas oleme kriisis alati kõige loovamad ja leidlikumad.
  Rääkisime Teiega eelmisel aastal, et mitme teie ettevõtte osalused on nüüd pankade kontodel. Mis Teie äridega toimub? Olen ennast täielikult pühendanud ASi Tere arendamisele. Finantspartnerid on samad ja ka kontod, kus Tere aktsiad asuvad, on samad, muudatusi siin ei ole.
  Mis on saanud Tere müügist? Kuidas ettevõttel läheb? Tere on praegu vaieldamatult tugevaim bränd toiduainetööstuses. Mul on hea meel, et me ei ole kriisi raisku lasknud, vaid oleme ettevõtet arendanud. Selle baasi pealt edasi minna on väga hea, sest ideid ja uusi võimalusi selles sektoris näen palju.
  Mida kavatsete üldse edasi teha? Tööd ikka.
  Mida Te kahetsete oma elus? Kahetsen, et ei sündinud 20 aastat hiljem, sest nüüd on jälle ees uued ja veelgi põnevamad arengu­ajad.
  Mille üle olete uhke? Mul on väga tublid lapsed ja nüüd juba üle 20 aasta piimanduses rassimine on andnud tulemuse, mille üle võin uhkust tunda.
  Mida teeksite teistmoodi oma elus? Ma juba proovin seda teistmoodi tegemist. Pean õppima olema vähem usaldav, lahke­käeline ja vastutulelik.
  Kus ammutate jõudu rasketel päevadel? Mulle väljakutsed meeldivad. Raskused on selleks, et neid võita.
   
  Tasub teada
  Vichmanni ja Kruuda ühised ärid
  Rocca Al Mare Suurhal. Omandasid enamusosaluse 2005. aastal ettevõtte Pivotal OÜ kaudu.ProGroup Holding OÜ.Lõid 2006. aastal kaubamärki Bravocom kasutava telekomiäri.Alta Foods. Investeerisid 2009. aastal võlakirjadesse.Luterma. Vichmanni ettevõtte Moonrider osalus 7,52%. Vichmann on üks Luterma suurematest võlausaldajatest. Selle kaudu oli tal Kalevi võlakirju – emissiooni maht 195,6 mln krooni.
  Allikas: Äripäev
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Avatus ja liberaalsus teenib Eesti huve ka Euroopa kaksikpöördes
Euroopa Liit peab selgitama, kuidas tasakaalustada vabakaubandusest saadavat kasu tugevneva sooviga kestlikuma ja õiglasema arengu järele, kirjutab välisministeeriumi kaubanduspoliitika ja majandusorganisatsioonide büroo lauaülem Karl-Gerhard Lille.
Euroopa Liit peab selgitama, kuidas tasakaalustada vabakaubandusest saadavat kasu tugevneva sooviga kestlikuma ja õiglasema arengu järele, kirjutab välisministeeriumi kaubanduspoliitika ja majandusorganisatsioonide büroo lauaülem Karl-Gerhard Lille.
Nasdaqi indeks ainukesena plussis
USA börsil lõppes päev kahetiselt, kui investorid analüüsisid tehnoloogiahiidude tulemusi ning Föderaalreservi avaldust, vahendab Reuters.
USA börsil lõppes päev kahetiselt, kui investorid analüüsisid tehnoloogiahiidude tulemusi ning Föderaalreservi avaldust, vahendab Reuters.
Raadiohommikus: tulemuste sadu ning Hiina hirmud börsil
Hommikuprogrammis tulevad enda värskeid kvartalitulemusi kommenteerima Tallink Grupi juht Paavo Nõgene ning Arco Vara juht Marko-Ove Niinemäe. Juttu tuleb aga muustki.
Hommikuprogrammis tulevad enda värskeid kvartalitulemusi kommenteerima Tallink Grupi juht Paavo Nõgene ning Arco Vara juht Marko-Ove Niinemäe. Juttu tuleb aga muustki.
Lahkuv juht: Ragn-Sells saab endale ägeda uue juhi
Ragn-Sellsist lahkuv juht Rain Vääna kiidab mantlipärijat Kai Realot ja valmistub talle tööd üle andma, enne kui ise uusi väljakutseid otsima asub.
Ragn-Sellsist lahkuv juht Rain Vääna kiidab mantlipärijat Kai Realot ja valmistub talle tööd üle andma, enne kui ise uusi väljakutseid otsima asub.